Jest projekt przebudowy Polany Jakuszyckiej

Projekt budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie już jest. Wiosną przyszłego roku ruszy budowa nowoczesnego ośrodka. Koszt – sto milionów złotych. Obiekt ma być gotowy za dwa lata.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

To ma być wielofunkcyjny ośrodek sportowy, który pozwala na organizację międzynarodowych zawodów narciarstwa biegowego i biathlonu, a jednocześnie jest wykorzystywany przez amatorów aktywnego wypoczynku. Przygotowana koncepcja spełnia kryteria Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS i Międzynarodowej Unii Biathlonu IBU.

− Chcemy, żeby Polana Jakuszycka mogła gościć najważniejsze imprezy narciarskie i biathlonowe. Czekają na to sportowcy, czekają fani sportu i organizacje sportowe, które od dawna zabiegają o to, aby takie centrum w Polsce powstało – zaznacza marszałek Cezary Przybylski. Obie wrocławskie firmy zaangażowane w stworzenie projektu − Miastoprojekt Wrocław i ETC Architekci – miały trudne zadanie. Wymagania zdefiniowane przez międzynarodowe organizacje narciarskie musiały połączyć z ideą wszechstronnego i całorocznego korzystania z obiektu także przez miłośników aktywnego spędzania czasu na Polanie Jakuszyckiej.

POLANA (2)
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

− Liczne konsultacje ze sportowcami, działaczami, architektami i projektantami zaowocowały koncepcją, która doskonale spełnia zakładane cele. Obiekt, który powstanie na Polanie Jakuszyckiej będzie służył zarówno zawodowym sportowcom, jak i Dolnoślązakom, którzy zechcą skorzystać ze stworzonej infrastruktury. Centrum zaprojektowano w taki sposób, że będzie również atrakcyjnym ośrodkiem treningowym dla sportowców i młodzieży z całego kraju – dodaje Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa.

Zaprezentowana koncepcja zakłada, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat miłośnicy sportu będą mieli do dyspozycji: trasy biegowe i biathlonowe ze strzelnicą, boisko piłkarskie w standardzie orlika, bieżnię lekkoatletyczną, rolkostradę, krytą pływalnię, górkę saneczkową oraz rowerową dla dzieci i młodzieży. W głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz wymagane przepisami organizacji narciarskich tunele dla zawodników i trenerów łączące szatnie z częścią treningową oraz strefą startu i strzelnicą. W budynku zaplanowano również centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. W ośrodku znajdzie się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Dodatkowym elementem koncepcji jest stworzenie przy centrum muzeum sportów zimowych. Projektanci przewidzieli wymienność funkcji poszczególnych części centrum, które inną rolę będą pełnić latem, inną zimą, a jeszcze inną w czasie wielkich imprez sportowych, które stawiają przed obiektem dodatkowe wyzwania.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

− Dolnoślązacy i odwiedzający nas turyści znajdą na Polanie Jakuszyckiej doskonałe warunki do uprawiania sportu i spędzania czasu wolnego. Jednocześnie nadal chcemy kontynuować tradycję organizacji corocznego Biegu Piastów, jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych biegów narciarskich. Zaprojektowany obiekt ma szansę połączyć interesy różnych grup. Wierzę, że Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej ma być wizytówką Polski na całym świecie – mówi marszałek Przybylski.

Kolejnym etapem realizacji będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Projekt budowlany wraz z wnioskiem trafi do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze na przełomie sierpnia i września 2017 roku. Wiosną 2018 roku, tuż po zakończeniu Biegu Piastów, ruszy budowa jednego z najnowocześniejszych w Polsce i w Środkowej Europie ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego. Wstępne szacunki mówią o łącznym koszcie powstania obiektu wynoszącym od 80 do 100 mln złotych. Około 50 proc. funduszy pochodzić będzie z Ministerstwa Sportu, które zapowiedziało współpracę przy realizacji tego przedsięwzięcia.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego