Połączą dwa szpitale?

Fot. UMWD

Jak informują Nowiny Jeleniogórskie, Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze może nie znaleźć się we wprowadzanej przez rząd Krajowej Sieci Szpitali. Ratunkiem może być połączenie go z inną lecznicą. Pytanie, którą? I na ile to realne?

Nie znalezienie się w tym rejestrze może oznaczać spore kłopoty dla szpitala: mniejszy kontrakt a co za tym idzie – ograniczenie oferowanych świadczeń, redukcja zatrudnienia itd. W nowej sieci szpitali znajdą się te, które posiadają co najmniej cztery oddziały podstawowe oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji nie spełnia tego warunku.

Na spotkaniu, które odbyło się kilka dni temu, zaproponowano wariant połączenia tej placówki z Powiatowym Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze. Wolę taką potwierdził prezes PCZ Wiktor Król.

Sęk jednak w tym, że nie było przedstawicieli zarządu powiatu kamiennogórskiego, a to od ich zdania będzie wiele zależało. Negocjacji podjął się marszałek dolnośląski Cezary Przybylski.

– Powstanie wielospecjalistycznego szpitala wojewódzkiego w Kamiennej Górze oznaczałoby możliwość utrzymania wszystkich obecnie funkcjonujących w tym mieście usług medycznych – powiedział. Obiecał też wsparcie finansowe ze strony samorządu województwa. – To także zwiększenie środków na inwestycje, łatwiejszy dostęp do pieniędzy z konkursów oraz bezpieczeństwo zatrudnienia dla ponad 400 pracowników obu połączonych instytucji – powiedział Cezary Przybylski.

– Rozmawialiśmy również z pracownikami Dolnośląskiego Centrum Rehabilitacji, którzy bardzo pozytywnie oceniają pomysł połączenia obu jednostek i stworzenie dużego, silnego szpitala wielospecjalistycznego – dodała wicemarszałek województwa Iwona Krawczyk.

Propozycja takiego rozwiązania została już przedstawiona staroście kamiennogórskiemu, Jarosławowi Gęborysowi.

– Pan starosta wydaje się rozumieć, że chodzi o przyszłość dwóch jednostek leżących na terenie jego powiatu i kilkuset osób, które w nich pracują – podkreślił marszałek. – Rozpoczynamy konkretne rozmowy i mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli poinformować o ich pozytywnym zakończeniu.