Długi, sierpniowy weekend – policja apeluje o rozsądek na drogach

Policjanci apelują o rozsądek w najbliższych dniach na drogach, by wszyscy bezpiecznie dotarli do celu, a potem wrócili do domów. W czasie długiego weekendu funkcjonariusze będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących po dolnośląskich drogach. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku kierowców i przestrzegania przez nich zasad bezpieczeństwa, oraz przepisów ruchu drogowego.

W czasie długiego weekendu musimy spodziewać się wzmożonego ruchu – przyznają policjanci. Funkcjonariusze już rozpoczęli wzmożone kontrole, które potrwają do wtorku, do późnego wieczora 15 sierpnia. Na drogach pojawią się oznakowane i nieoznakowane radiowozy. Policjanci będą kontrolować prędkość i sprawdzać trzeźwość kierujących.

Funkcjonariusze zwrócą również uwagę na właściwe wykonywanie manewrów, a w szczególności wyprzedzania, bo to właśnie one niezmiennie są najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, szczególnie tych tragicznych w skutkach. Funkcjonariusze sprawdzą też stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Policja apeluje do wszystkich kierowców o szczególną uwagę, zachowanie rozsądku, a przede wszystkim o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pod żadnym pozorem nie można wsiadać za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Przed wyjazdem w trasę warto pamiętać o kilku zasadach:

  • sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę)
  • niezbędne dokumenty (prawo jazdy, ważne ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi),
  • zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,
  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
  • pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami – oni nie zawsze są widoczni na drodze,
  • wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy, by móc przez całą podróż zachować właściwą koncentrację,
  • bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi.

Działania dolnośląskich policjantów planowane na najbliższe dni obejmują swym terminem również „Dzień bezpiecznego pasażera”, który przypada na 12 sierpnia. Toteż czynności kontrolno – prewencyjne podejmowane funkcjonariuszy odbywać się będą w kontekście bezpieczeństwa osób towarzyszących kierowcom w trakcie podróży. Zaakcentować należy, że to właśnie asertywna postawa pasażerów w relacji z kierowcą, może mieć wpływ na jego zachowanie na drodze.

Prowadzona w ramach „Dnia bezpiecznego pasażera” kampania ma jednocześnie uświadomić kierowcom, że wioząc pasażerów są odpowiedzialni za ich życie i zdrowie.

źródło: Dolnośląska Policja