Bezpieczny 1 listopada

yeti1

Dzień Wszystkich Świętych na Dolnym Śląsku minął bezpiecznie. W tym dniu największego natężenia ruchu pojazdów i pieszych, odnotowano 3 wypadki. Co najważniejsze nikt w tych wypadkach nie zginął. Dolnośląscy policjanci realizując działania w ramach tegorocznej akcji ZNICZ dbali o bezpieczeństwo osób podróżujących po drogach województwa i odwiedzających groby swoich bliskich. Głównym zadaniem funkcjonariuszy była pomoc w dotarciu na cmentarze. W tym czasie na drogach i w okolicach nekropolii służbę pełniło ponad 1000 policjantów.

1 listopada br. dolnośląscy policjanci skoncentrowali się głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa w rejonach cmentarzy, do których tłumnie udawali się mieszkańcy odwiedzający groby najbliższych. O bezpieczeństwo w rejonach nekropolii dbali funkcjonariusze prewencji i pionu kryminalnego. Tam, gdzie doszło do zmiany organizacji ruchu, służbę pełnili policjanci z drogówki. Funkcjonariusze przypominali pieszym o posiadaniu elementów odblaskowych, poza terenem zabudowanym, po zmroku. Prowadzili też wzmożone działania kontrolne na dolnośląskich drogach. Działania policjantów na drogach dojazdowych wspierali funkcjonariusze monitorujący policyjnym śmigłowcem sytuację z powietrza.

W tym szczególnym dniu, w którym też odnotowano największe natężenie ruchu pojazdów i pieszych, na terenie województwa dolnośląskiego odnotowano w 3 wypadki. Co najważniejsze nikt w tych wypadkach nie zginął. Również na cmentarzach było bezpiecznie. Prowadząc działania kontrolne, policjanci ujawnili i wyeliminowali z ruchu 18 nietrzeźwych kierujących.

Pamiętajmy, że trwają jeszcze powroty. Dlatego przypominamy o zasadach bezpiecznej jazdy i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Najczęstszymi przyczynami wypadków niezmiennie pozostają brawura połączona z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wykonywanie manewrów, szczególnie manewrów wyprzedzania, nieustępowanie pierwszeństwa przejazdów i alkohol.

To właśnie w kwestii tego ostatniego, prowadzone przez dolnośląskich policjantów działania na drogach doprowadziły do ujawnienia i wyeliminowania z ruchu niestety dużej liczby nietrzeźwych kierujących. Od 27 października br. funkcjonariusze zatrzymali 116 osób, które mimo wielokrotnych apeli i ostrzeżeń wsiadły za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

Tragiczne skutki zdarzeń drogowych są też często efektem braku zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy też niestosowania elementów odblaskowych po zmroku, poza terenem zabudowanym.