Seniorzy sprytniejsi od oszustów

Policyjne kampanie przynoszą efekty! Kolejni seniorzy uniknęli oszustwa, w którym przestępcy wykorzystują metodę „na wnuczka”. Wyłudzają w ten sposób pieniądze, które są często oszczędnościami całego życia. Policja po raz kolejny apeluje jednak – nie bądźmy obojętni, reagujmy i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Tego typu oszustw można uniknąć. O tym, że ostrożność, wiedza, pomoc osobom starszym przynoszą efekty, pokazują tylko ostatnie próby oszustw we Wrocławiu – przekonują funkcjonariusze.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  1. Zawsze najpierw upewnijmy się, z kim rozmawiamy.
  2. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy.
  3. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  4. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

O tych zasadach pamiętano między innymi we Wrocławiu, gdzie odnotowano trzy próby oszustw „na policjanta”. 74 – letnia Pani Stanisława, 83 – letnia Pani Krysia i 67 – letnia Pani Anna (dane oszukanych osób zostały zmienione) nie przekazały oszustom pieniędzy. Sprawca, bądź sprawcy podszyli się pod policjanta, pracownika poczty i pracownika banku. W jednym z przypadków starsza pani sama zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. W dwóch pozostałych przypadkach z pomocą przyszli znajomi. W każdym z wymienionych powyżej przypadków, przestępcy obeszli się smakiem.

Nie dajmy się oszukać!

Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na policję.

źródło: Dolnośląska Policja

nowakamienna Author