Zobaczymy Chojnik, jakiego już nie ma

wirtualny-chojnik-3
fot. materiały prasowe

Wystarczy tablet lub smartfon z systemem Android, by przenieść się do XVII w. i ujrzeć Zamek Chojnik w pełnej krasie. To możliwe dzięki bezpłatnej aplikacji przygotowanej przez studenta Politechniki Wrocławskiej, we współpracy z naukowcami naszej uczelni i lokalnymi partnerami.

Aplikacja „Wirtualny Chojnik” jest pracą inżynierską Marcina Meissnera, studenta III roku informatyki na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr. Pomysł na projekt podsunął mu jego opiekun – dr inż. Paweł Myszkowski z Katedry Inteligencji Obliczeniowej PWr, który wspierał go również przy realizacji pracy.

Swoją premierę aplikacja miała w sobotę, 20 sierpnia, podczas tradycyjnego Turnieju Rycerskiego „O Złoty Bełt Chojnika”. Pobrało go wówczas blisko 100 osób.

– Często odwiedzam Chojnik, bo bardzo lubię to miejsce. Spacerując po nim, nieraz zastanawiałem się, jak wyglądał ten piękny zamek w poprzednich wiekach – opowiada dr Paweł Myszkowski. – Pomyślałem więc, że warto byłoby pokazać dawny Chojnik w aplikacji i zaproponowałem to studentowi. Taka aplikacja nie będzie pracą tylko i wyłącznie na zaliczenie, ale może służyć Chojnikowi jako element edukacyjny dla turystów, a nawet jako dodatkowa atrakcja.

Do projektu dołączyli także kasztelan Zamku Chojnik, pracownicy karkonoskiego wydawnictwa Ad Rem i jeleniogórskiego oddziału PTTK, którzy służyli wiedzą merytoryczną o historii zamku i jego architekturze oraz Magdalena Klimas, odpowiedzialna za oprawę graficzną i modelowanie bryły zamku.

„Wirtualny Chojnik” wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości, czyli tzw. Augmented Reality. Po pobraniu aplikacji i „zeskanowaniu” markera, umieszczonego na zamku, na ekranie naszego smartfonu czy tabletu ukazuje się trójwymiarowy model XVII-wiecznego Chojnika.

– Wyświetla się w odpowiedniej perspektywie, co potęguje wrażenie, że wirtualny zamek naprawdę znajduje się tuż przed nami, w miejscu, na które wycelowaliśmy obiektyw urządzenia. Możemy oglądać go, chodząc dookoła modelu, oraz przybliżając i oddalając od niego obiektyw – tłumaczy dr Myszkowski.

Aplikacja zawiera także animacje mieszkańców zamku oraz nagrania lektorów na temat historii i legend związanych z zabytkiem. Program może być w przyszłości rozwijany – mógłby np. pokazywać różne etapy rozwoju zamku na przestrzeni wieków albo zabierać nas na spacer do jego wnętrz.

Twierdza została zbudowana na rozkaz księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego w latach 1353-1364. Później była wielokrotnie rozbudowywana, m.in. w XV w., gdy powstało jej północne skrzydło i w połowie XVI w., gdy otoczono ją nowymi murami zewnętrznymi z bastejami i renesansową attyką.

Zamek nigdy nie został zdobyty przez nieprzyjaciela, co zawdzięcza swojemu położeniu na stromym wzgórzu z przepaścią z jednej ze stron. Uległ dopiero pożarowi, który wybuchł w 1675 r. od uderzenia pioruna. Ogień spowodował na tyle duże zniszczenia i budowla nie została już odbudowana. Zamek sprzed pożaru możemy zobaczyć właśnie w aplikacji studenta PWr.

nowakamienna Author