Wakacje ważniejsze niż zmiana auta

grecja2016-057Polscy turyści w razie problemów finansowych bardzo niechętnie rezygnują z wakacji. Za to najchętniej udaliby się na nie, gdyby trafiła się ekstra gotówka. Z badań społecznych wynika, że połowa jest w stanie oszczędzać na urlop, ale aż 8 na 10 badanych nie chce zaciągać nań kredytu. Za to po wakacje na raty zero procent ustawiają się kolejki.

W lipcu Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research wspólnie z Travelplanet.pl przeprowadziły badania, dotyczące wakacyjnych preferencji Polaków. Wynika z nich, że w przypadku pogorszenia sytuacji zawodowej rezygnacja z wypoczynku była wskazywana przez badanych najczęściej na 4.-5. pozycji rankingu.  Za to w przypadku dodatkowego dopływu gotówki największy odsetek badanych wskazał, że przede wszystkim udałby się na urlop.

Polacy szybciej zrezygnują z samochodu niż wakacji

Wśród wydatków, z których badani zrezygnowaliby przede wszystkim w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń, które zmusiłyby do oszczędzania, co czwarty wymienił na pierwszym miejscu zakup samochodu, a co piąty inwestycje. Co dziesiąty zrezygnowałby przede wszystkim z zakupu sprzętu oraz wyjść kulturalnych. Natomiast tylko 9 proc. badanych ograniczyłaby wydatki na wypoczynek.  Za to w przypadku dopływu dodatkowej gotówki częściej niż co czwarty ankietowany wydałby ją na wakacje. Samochód natomiast kupiłby tylko mniej więcej co dziesiąty respondent badania.

Według badań SW Research i Travelplanet.pl bariera finansowa to powód, dla którego blisko co drugi respondent rezygnuje z wakacji. Pieniądze to najważniejszy powód niewybierania się na wypoczynek.

Choć ponad połowa ankietowanych jest w stanie oszczędzać przez cały rok, żeby pojechać na wymarzone wakacje, to równocześnie zaledwie nieco ponad 18 proc. rozważa zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na wakacyjny wyjazd. Zaś blisko 60 proc. respondentów odrzuca taką ewentualność.

Tłumy na wakacjach na raty za zero procent

Tymczasem Travelplanet.pl odnotowuje ogromne zainteresowanie wprowadzonym przed wakacjami sposobem finansowania wypoczynku na raty zero procent.  Taki właśnie system największy polski multiagent turystyczny wprowadził w czerwcu wspólnie z BGŻ BNP Paribas. Skąd takie zainteresowanie, skoro Polacy tak niechętnie jeżdżą na wakacje na kredyt?

– W wypadku rat zero procent nie ma powiększenia kosztów wakacji o koszt tzw. chwilówki – zauważa Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl. – Równie ważnym powodem są spłaty także po powrocie z wakacji. Odpada więc obawa, że pieniądze pożyczone i wpłacone nawet kilka miesięcy przed wakacjami przepadną gdyby zbankrutowało biuro podróży. Nasze dodatkowe zabezpieczenie to dodawana gratisowo do każdej wycieczki bezpłatna polisa Wakacje 100 Procent, aseukurująca turystów od bankructwa touroperatora – dodaje Damasiewicz.

Początkowo możliwość wyjazdu na takie raty mieli turyści, którzy rezerwowali wakacje na miesiąc i krócej przed wylotem i którzy spłacali je po powrocie w pięciu nieoprocentowanych ratach.  Od początku sierpnia Travelplanet.pl dwukrotnie wydłużył czas spłat rat za wycieczki kupowane przez u turystów u tego największego polskiego multiagenta turystycznego. Obecnie spłaca się go w 10 ratach na zero procent. Raty obejmują teraz nie tylko te wycieczki, które rozpoczynają się na miesiąc i krócej przed założeniem rezerwacji.

Bliżej świata

– Ten system cieszy się ogromną popularnością wśród naszych klientów – twierdzi Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl. – Zdarzały się problemy ze zdolnością kredytową, zwłaszcza w wypadku rezerwacji rodzinnych. Zbliża się jednak czas rezerwowania wyjazdów egzotycznych i ten problem mógłby się nasilić dla wielu ciekawych świata turystów.

W porównaniu do przeciętnego kosztu, jaki płaci statystyczny polski turysta za letnie wakacje – to ok. 2400 zł na osobę – koszt wyjazdów na drugi koniec świata jest wysoki, choć i tak systematycznie spada. Od jesieni 2015 do wiosny 2016 wynosił on 6750 zł na osobę (w analogicznym sezonie 14/15 było to 7620 zł). Takie egzotyczne wyprawy stają się coraz bardziej popularne ponieważ biura podróży przygotowują oferty zbliżone cenowo do letnich wakacji z górnej półki w basenie Morza Śródziemnego. W systemie 10 x 0% średnia miesięczna rata za przeciętny egzotyczny wyjazd wyniosłaby 675 zł a nie 1350 zł, gdyby trzeba było spłacić ją w 5 ratach.

– Chcemy by polscy turyści mieli możliwość zarówno komfortowego rodzinnego wypoczynku jak i poznawania najodleglejszych zakątków świata na takiej samej zasadzie, na której przesiadają się do lepszych samochodów czy przeprowadzają coraz bardziej wygodnych mieszkań – tłumaczy Radosław Damasiewicz. – Dwukrotnie dłuższy okres kredytowania to dwa razy mniejsza rata i znacznie zwiększona zdolność otrzymania kredytu w nieoprocentowanych ratach.

Największy polski multiagent w turystyce sprzedający przez Internet, Call Center oraz Salony Podróży, ofertę starannie sprawdzonych, największych polskich organizatorów wyjazdów. Jednocześnie ma w swojej ofercie bilety lotnicze, hotele, ubezpieczenia podróżne oraz umożliwia wynajem samochodów w dowolnym miejscu na świecie. Pierwsza firma e-commerce na warszawskiej GPW, która obsłużyła blisko milion klientów, jest laureatem platynowego trofeum “NAGRODA FAIR PLAY”.

Najlepszy serwis rezerwacyjny według portalu interaktywnie.pl, który sporządził ranking w oparciu o oceny ekspertów branży internetowej. W 2015 roku po raz dziewiąty Travelplanet.pl zajął pierwsze miejsce w rankingu sklepów internetowych (turystyka) Money.pl, (wcześniej sporządzanego wspólnie z Gazetą Wyborczą oraz serwisem Wyborcza.biz). W 2010 roku kapituła konkursu Najwyższa Jakość Quality International przyznała spółce tytuł Laureata oraz Złote Godło w kategorii QSERVICES — usługi najwyższej jakości. Portal travelplanet.pl został także laureatem Złotego Godła w konkursie Laur Klienta 2010, w kategorii sklepów internetowych — turystyka.

W 2014 roku Travelplanet.pl uzyskał tytuł Narodowego Championa w konkursie European  Business Awards reprezentował nasz kraj w  8. edycji prestiżowego  europejskiego konkursu, mającego wyłonienie najbardziej innowacyjnych i dynamicznych firm w Europie.

nowakamienna Author