Nie wchodźmy na lód

Nie wchodźmy na zamarznięte zbiorniki – apeluje dolnośląska policja. Funkcjonariusze przypominają, że lód na wodzie to naprawdę „krucha” sprawa. W regionie wciąż wiele zbiorników wodnych jest zamarzniętych, po ostatnich dniach ocieplenia warstwa lodu w wielu miejscach jest już na tyle cienka, że może załamać się pod ciężarem człowiek. Po wpadnięciu do wody nasz organizm może się wychłodzić zaledwie w kilka minut.

Dodatnie temperatury powodują osłabienie pokrywy lodowej na zamarzniętych zbiornikach wodnych – przypominają funkcjonariusze. Na niebezpieczeństwo szczególnie narażone są dzieci, które chętnie ślizgają się na lodzie. Beztroska zabawa bez nadzoru rodziców może zakończyć się tragedią. Policja apeluje by tego typu sytuacje zgłaszać funkcjonariuszom.

Policjanci przypominają, że lód na wodzie, to naprawdę “krucha” sprawa. Kiedy wybieramy się na zamarznięte stawy, jeziora czy rzeki – poinformujmy swoich najbliższych dokładnie gdzie będziemy przebywać i o której planujemy powrót. Miejmy ze sobą zawsze naładowany i sprawny telefon komórkowy. Przede wszystkim nie ryzykujmy i nie wchodźmy za daleko od brzegu, bo w takich miejscach nawet w porę udzielona pomoc może być utrudniona ze względu na otoczenie. Nawet chwilowy pobyt w wodzie o ujemnej temperaturze to sytuacja zagrażająca naszemu zdrowiu i życiu.

źródło: Dolnośląska Policja

nowakamienna Author