Powroty z długiego „Majowego Weekendu”

policja

Czeka nas okres wzmożonego ruchu na dolnośląskich drogach związany z powrotami z długiego „Majowego Weekendu”. Mimo tego, że policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich osób podróżujących, kontynuując wzmożone działania kontrolne, to PAMIĘTAJMY, że bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych. Funkcjonariusze apelują o ostrożność, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zasad bezpiecznej jazdy.

Rozsądek za kierownicą, zachowanie zasad bezpiecznej jazdy i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, to czynniki gwarantujące nam bezpieczne dotarcie do celu podróży. Przed nami właśnie powroty z długiego majowego weekendu. Niestety policjanci prowadząc działania na dolnośląskich drogach, mają sporo pracy ponieważ liczne apele niestety do wielu kierowców nie trafiają. Co rusz mają do czynienia z zachowaniami kierujących, ewidentnie lekceważącymi fundamentalne zasady bezpieczeństwa na drodze.

Jednym z takich zachowań jest alkohol za kierownicą. Od ubiegłego piątku funkcjonariusze ujawnili i wyeliminowali z ruchu już ponad 140 nietrzeźwych kierujących. Wśród nich byli m.in. kierujący z 3, a nawet i 4 promilami. Kolejny problem, z jakim borykało się też wielu kierujących, to nadmierna prędkość, którą często połączoną z brawurą wielokrotnie eliminowali dolnośląscy policjanci.

Nadal też, oprócz wyżej wymienionych przyczyn wypadków, niezmiennymi pozostają nieprawidłowe manewry wyprzedzania, w tym tzw. „na trzeciego”, niewłaściwe odległości między pojazdami, zmęczenie i co się z tym wiąże, brak koncentracji. Niestety często kierujący i pasażerowie nie korzystali także z pasów bezpieczeństwa. Od piątku, w ciągu siedmiu minionych dni, na terenie województwa odnotowano 59 wypadków, w których 4 osoby zginęły, a 97 zostało rannych.

PAMIĘTAJMY – bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych. Funkcjonariusze apelują o ostrożność, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zasad bezpiecznej jazdy.

Podczas powrotów z „Majowego Weekendu”, na drogach, oprócz policyjnych patroli oznakowanych, działania prowadzić też będą nadal patrole nieoznakowane, wyposażone w wideo rejestratory. Funkcjonariusze na poszczególnych odcinkach dróg przy użyciu m. in. radarów i alkotestów sprawdzą, czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości oraz czy są trzeźwi.

Podczas działań funkcjonariusze będą egzekwować od wszystkich uczestników ruchu drogowego przestrzeganie obowiązujących przepisów, dotyczących m.in.:

 • ograniczeń prędkości
 • ustąpienia pierwszeństwa przejazdu
 • prawidłowego wyprzedzania
 • stosowania przepisów o zachowaniu się wobec pieszych
 • stosowania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym po zmierzchu.

W trakcie prowadzonych kontroli na drodze policyjne patrole będą też:

 • eliminować z ruchu kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających,
 • zwracać uwagę czy osoby poruszające się pojazdami stosują się do obowiązku stosowania pasów
 • bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w odpowiednich urządzeniach,
 • reagować na kierujących naruszających przepisy w stosunku do niechronionych uczestników ruchu
 • drogowego,
 • prowadzić kontrole pojazdów pod kątem przewożonych osób i ładunków.

nowakamienna Author