Saksoński minister z wizytą na Dolnym Śląsku

IK_3

Martin Dulig, Saksoński Minister Gospodarki, Pracy i Transportu przebywał na Dolnym Śląsku. Gościa podejmowała wicemarszałek Iwona Krawczyk.

Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego rozmawiano m.in. o dolnośląskim i saksońskim rynku pracy, wspólnych obecnych i przyszłych projektach Interreg oraz o spotkaniach przedsiębiorców na targach CeBIT w Hanowerze.

Iwona Krawczyk zwróciła uwagę, że trzy Województwa Polski Zachodniej (dolnośląskie, lubuskie i pomorskie) stanowczo przeciwstawiają się koncepcji jednego programu EWT Polska-Niemcy, którą forsuje Ministerstwo Rozwoju RP.

– Nie widzimy żadnej wartości dodanej w takim modelu wsparcia współpracy przygranicznej, a wręcz przeciwnie: wzrost biurokracji i centralizacji wsparcia projektów współpracy, która odbywa się de facto na poziomie lokalnym. Programy EWT mają stosunkowo niewielką alokację, która prawdopodobnie będzie jeszcze mniejsza po roku 2020. Ponieważ rozstrzygnięcia geograficzne w tych programach będą zapadać najwcześniej jesienią przyszłego roku, będziemy na spotkaniach z Ministerstwem i Komisją przekonywać do naszych racji i wiemy już, że możemy liczyć na wsparcie pozostałych Województw RP – mówiła wicemarszałek.

Iwona Krawczyk podziękowała również za owocną współpracę w ramach projektów Interreg. Ta współpraca to m.in. projekt  REMIX w ramach Interreg Europa oraz 8 innych, już działających projektów w ramach Interreg Polska-Saksonia. Wyraziła nadzieję, że w dalszej perspektywie  wspólnym celem obu regionów będzie utrzymanie co najmniej takiej samej liczby projektów.

W trakcie spotkania rozmawiano także o targach CeBIT, które odbędą się w dniach 11-15 czerwca.  Zaprezentuje się na nich 12 innowacyjnych firm z Dolnego Śląska, specjalizujących się głównie w dziedzinie IT, tworzących aplikacje dla branży logistycznych czy dla sportowców. Wśród nich znajdą się również specjaliści od wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Na targach CeBIT na stoisku Dolnego Śląska możliwość do zaprezentowania swoich osiągnieć będą miały również studenckie koła naukowe działające na Politechnice Wrocławskiej.
Podczas targów dolnośląscy przedsiębiorcy odbędą spotkania B2B z przedstawicielami firm saksońskich.

– Już dziś chcielibyśmy serdecznie podziękować za szczególną inicjatywę strony saksońskiej pozwalającą na organizację tych spotkań na obydwu stoiskach. Mam nadzieję, że spotkania te będą okazją do owocnej wymiany doświadczeń a także do pozyskania nowych partnerów biznesowych – mówiła wicemarszałek Iwona Krawczyk.

nowakamienna Author