Rzuć wszystko i zostań drwalem!

kamilszarmach
fot. materiały prasowe

Kampania edukacyjna Nie Rób Dymu ma już swoich bohaterów: drwala i naukowca. To Pogromcy Dymu – duet, którego zadaniem jest znalezienie odpowiedzi na pytania m.in. skąd się bierze ogień bez dymu? Które drewno jest lepsze do kominka: drzew liściastych czy iglastych lub czy korą warto palić? Kamil Szarmach, Wicemistrz Polski Drwali, człowiek lasu z powołania i zamiłowania potrzebuje asystenta. Informację o tym kim jest, czym się zajmuje i jakich kompetencji asystenckich oczekuje są zawarte w krótkim filmie z jego udziałem. W zamian za pomoc oferuje życie przez weekend usłane wiórami, dużą dawkę wrażeń i przygodę z piłą na łonie natury.

 Uruchomiona w sierpniu b.r. ogólnopolska kampania edukacyjna „Nie Rób Dymu” uczy, że kominek to nie śmietnik, a palenie w nim to sztuka. Pogromcy Dymu w składzie drwala i naukowca obalają mity i pokazują jakie drewno stosować i jak nim palić, by robić to ekonomicznie, efektywnie i ekologicznie. Kim są Pogromcy Dymu można dowiedzieć się tutaj:https://www.facebook.com/NieRobDymu/videos/1076291735819803/.

 „Dla mnie, jako przedstawiciela pokolenia Y i dość niszowego dla tej generacji zawodu drwala to wielka przyjemność móc dzielić się swoja pasją i wiedzą na temat lasu, drewna, tajników obchodzenia się z nim i zastosowania. Myślę, że dla osoby, która wygra casting będzie to prawdziwa ucieczka od życia w pośpiechu i stresie na łono natury i możliwość zdobycia wiedzy o tym, jak z tą naturą harmonijnie obcować. Oprócz tego, weekend w Borach Tucholskich będzie pełen wrażeń i wyzwań z pogranicza survivalu – mogę obiecać, że emocji nie zabraknie. Liczę na to, że z pomocą asystenta uda mi się zasiać ziarno pasji i zainspirować młode osoby, poszukujące oazy spokoju, do znalezienia jej właśnie w lesie wśród drzew.” – powiedział Kamil Szarmach, Wicemistrz Polski drwali i bohater kampanii Nie Rób Dymu.

 Kogo poszukuje drwal?

Kamil Szarmach, drwal i miłośnik lasu, potrzebuje asystenta, który kocha naturę, ma dość życia w betonowej miejskiej dżungli i chciałby porzucić wszystko na weekend, który spędzi w przysłowiowych „Bieszczadach”, a dokładniej w Borach Tucholskich. Tam pod okiem mistrza nie tylko oderwie się od monotonii i rutyny, ale i spojrzy na życie z innej perspektywy ucząc się tajników fachu drwala. Wszyscy, którzy chcieliby spróbować i przeżyć niepowtarzalną przygodę z piłą w ręku muszą pamiętać, że w tym zawodzie liczy się nie tylko siła – równie ważna jest wrażliwość na naturę i umiejętność życia w zgodzie z jej zasadami.

 Co trzeba zrobić, by wyjechać w głuszę?

Zadanie jest proste.

  • Po pierwsze: wszyscy kandydaci muszą kochać naturę i lubić uwieczniać ją na zdjęciach,
  • Po drugie: zgłoszenia w formie zdjęć lub linka do konta na Instagramie i/lub Facebooka należy przesyłać na adres: drwala@gmail.com do 25 września.

„Idei castingu na asystenta przyświeca wiele celów. Podstawą jest wielowymiarowa edukacja. Żyjemy w kraju zajmującym 4. pozycję w UE pod względem zalesienia, stosujemy drewno do palenia w piecu i kominku, ale o drewnie, którym palimy wiemy niewiele. Takie hasła jak sezonowanie drewna czy metoda palenia od góry nadal budzą zdziwienie i konsternację, a przecież są kluczowe nie tylko dla rozpalenia ognia, ale uzyskania maksimum energii i ciepła w przyjazny dla środowiska sposób. – powiedział Szymon Szufa, jeden z ekspertów kampanii – Drewno to jeden z najważniejszych surowców organicznych świata, w porównaniu do wielu innych jest również odnawialne. Jeśli dowiemy się jak prawidłowo się z nim obchodzić, czyli sezonować, podpalać, rozpalać – uzyskamy ekologiczne, efektywne i ekonomiczne paliwo. O tym właśnie, z pomocą młodego asystenta drwala, chcemy powiedzieć szerokiej publiczności” – dodał.

Więcej informacji na temat kampanii Nie Rób Dymu można uzyskać odwiedzając stronę www.nierobdymu.com, a także na Facebook’u: https://www.facebook.com/NieRobDymu/