Zrewitalizować starówkę

unnamed

Kamienna Góra pozyskała środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Polska Saksonia 2014 – 2020 na realizację projektu „REVIVAL! – Rewitalizacja historycznych starówek miast Dolnego Śląska i Saksonii”. Budżet projektu wynosi 155 tys. zł, z czego 85% (132 tys. zł) zostanie zrefundowane z Unii Europejskiej. Do projektu przystąpiło 13 partnerów z Polski i z Niemiec.

Projekt w zamierzaniu pomysłodawców ma być  odpowiedzią na problem wyludniania się starówek miast – czytamy na stronie kamiennogórskiego ratusza. Ma przywrócić pierwotną funkcję rynku. Realizacja zacznie się w październiku i potrwa do końca roku 2020. Wśród planowanych zadań jest cykl wydarzeń kulturalnych i artystycznych – „Cztery pory rynku”. Mieszkańcy i turyści wezmą udział w imprezach tematycznych, podczas których odbywać się będą: koncerty, gry miejskie, pokazy rzemiosła artystycznego, wystawy, jarmarki produktów lokalnych.

W ramach projektu zostanie również opracowana strategia rozwoju służąca zachowaniu dziedzictwa kulturalnego oraz rewitalizacji i podniesieniu jakości życia w śródmieściu. Można było pomyśleć także o odkryciu tajemnic starego ratusza… odsyłam do mojego tekstu z Nowiny Jeleniogórskie.

nowakamienna Author