Brała udział w produkcji i handlu narkotyków. Jest akt oskarżenia

Do sądu okręgowego w Jeleniej Górze trafił akt oskarżenia przeciwko Irenie W., oskarżonej o szereg przestępstw narkotykowych. Kobieta miała pomagać w produkcji substancji psychotropowych i wprowadzaniu dużych ilości metaamfetaminy na rynek. Nakłaniała do tego także inne osoby.

Irena W. działała od października 2016 roku do kwietnia 2018 roku. Wcześniej jej mąż został tymczasowo aresztowany, a następnie skazany między innymi za posiadania środków odurzających i substancji psychotropowych. Po tym wydarzeniu kobieta przejęła działalność przestępczą męża.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła prokuraturę okręgowa w Jeleniej Górze oraz Centralne Biuro Śledcze Policji w Katowicach. Ustalono między innymi, że kobieta w czasie swojej działalności kupiła 75 kilogramów tabletek zawierających pseudoefydrynę, 10 kg czerwonego fosforu i 10 kg jodu. Później sprzedawała je do Czech. Kobieta wiedziała, że zakupione substancje zostaną wykorzystane do produkcji narkotyków. Z tej ilości można było wyprodukować substancje warte półtora miliona koron czeskich, czyli blisko dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych.

W 2017 roku Irena W. wynajęła obywatelowi Czech także swoją piwnicę, w której miały być produkowane narkotyki.

Irena W. wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami zajmowała się także wprowadzaniem do obrotu znacznej ilości substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy, w łącznej ilości nie mniejszej niż 13 kg, za kwotę 6 500 000 koron czeskich, z czego uzyskała dla siebie równowartość 166.400 zł. W procederze miała również uczestniczyć między innymi 16-letnia wówczas córka Ireny W.

Kobiecie grozi kara do 15 lat więzienia. Obecnie jest tymczasowo aresztowana.