Aktualności

Areszt dla kolejnego oszusta wyłudzającego pieniądze od seniorów

Seniorzy nieustannie zagrożeni są działaniami oszustów, którzy modyfikując wciąż mechanizmy swojego przestępczego procederu, obierają sobie za cel pozbawienie ich gromadzonych często latami środków pieniężnych. Coraz więcej osób starszych zna te mechanizmy i posiada świadomość, że taka sytuacja może dotyczyć także ich, dzięki czemu udaje im się uniknąć zagrożenia. W przypadku, gdy już dojdzie do oszustwa, namierzenie podejrzanych nie jest łatwe i wymaga niejednokrotnie zaangażowania policjantów różnych jednostek i pionów do mozolnej operacyjnej pracy. Przykładem takich działań owocujących w zatrzymanie sprawcy wyłudzenia jest realizacja przeprowadzona przez policjantów z wrocławskiej komendy wojewódzkiej zajmujących się na co dzień zwalczaniem cyberprzestępczości wspólnie z policjantami legnickimi, gdzie namierzona została kolejna osoba, która działając metodą „na policjanta” dopuściła się wyłudzeń pieniędzy. Za tego typu czyn grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w marcu br. do komendy miejskiej w Legnicy zgłosiła się 67- letnia kobieta, która poinformowała, iż padła ofiarą oszustwa. Powiadomiła, że na jej numer telefonu stacjonarnego zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚ i powiedział, że grupa hakerów planuje z jej rachunku bankowego ukraść pieniądze oraz że jej konto jest już pod obserwacją policjantów. Pokrzywdzona podczas rozmowy przekazała fikcyjnemu funkcjonariuszowi także swój numer telefonu komórkowego, z którym nawiązał niezwłocznie kontakt, blokując jej połączenia zarówno telefonii stacjonarnej jak i komórkowej. W trakcie rozmowy sprawca nakazał 67-latce, aby nie rozłączając połączenia wybrała numer telefonu na Policję i potwierdziła wiarygodność prowadzonej akcji. Kobieta postępowała zgodnie z instruktażem, bez rozłączania przekonana, że połączyła się z Policją została zapewniona o prowadzonej akcji. Kolejnego dnia fikcyjny policjant ponownie skontaktował się z seniorką i polecił jej, aby założyła w banku rachunek na swoje dane. Zgodnie z instruktażem, kobieta wskazała numer telefonu i adres  e-mail podany przez sprawcę. Następnie przelała oszczędności w kwocie 150 tys. zł. ze swojego rachunku bankowego na ten nowo założony. Po kilku godzinach w rozmowie z pracownikiem banku pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

W trakcie działań operacyjnych policjanci z ustalili i zatrzymali właściciela konta, na które została przelana część pieniędzy pokrzywdzonej, którym okazał się  34- letni mieszkaniec Łodzi. Pozostała część pieniędzy kobiety została przelana na konta bankowe należące do zatrzymanego w maju br. 36-letniego mieszkańca Warszawy.

Sąd Rejonowy w Legnicy na wniosek Prokuratury Rejonowej w Legnicy zastosował wobec 34- latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Za popełnione przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Obecnie funkcjonariusze ustalają czy podejrzany ma na koncie jeszcze inne wyłudzenia lub oszustwa. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Zdjęcie ilustracyjne z mat. policji.