Aktualności

Bądźmy widoczni! Pamiętajmy o odblaskach.

Dni są coraz krótsze, zmrok zapada szybciej, dlatego warto wyposażyć się w odblaski. Dajmy szansę kierowcy na drodze żeby nas zauważył. Ten mały odblask sprawia, że kierujący może nas zobaczyć dużo szybciej i zareagować. Kamiennogórscy policjanci apelują o używanie elementów odblasków we wszystkich niedoświetlonych miejscach.

Jesień to czas, w którym dni robią się coraz krótsze, a co za tym idzie zmrok zapada szybciej. Dodatkowo warunki pogodowe, będą się również pogarszać. Dlatego warto jest przypomnieć sobie, dlaczego odblaski mogą uratować nam życie.

Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! I ten czas, może uratować pieszemu życie.

Zadbaj o bezpiezceństwo swoje i swoich bliskich – noś odblaski w widocznym miejscu na odzieży. Pomimo tego, że prawo nakłada na nas obowiązek stosowania odbasków tylko poza terenem zabudowanym, zakładajmy je również wszędzie tam, gdzie miejsca są niedoświetlone.