Po godzinach - warto zobaczyć

Barwne święto muzyki i kultury romskiej. IV festiwal „ROMANO DZIPEN” już 12 sierpnia.

W programie festiwalu tradycyjne pieśni i tańce cygańskie z różnych krajów. Nie zabraknie gości specjalnych i dodatkowych atrakcji. IV Festiwal Muzyki i Kultury Romskiej „Romano Dzipen” rozpocznie się 12 sierpnia o godzinie 16.oo na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu.

To niesamowita okazja do poznania kultury romskiej i prawdziwe święto muzyki. Na scenie pojawią się goście z całej Polski, nie zabraknie również muzyków z Ukrainy i Niemiec.

Festiwal o godzinie szesnastej rozpocznie koncert zespołu Bravinok z Ukrainy. Obok ludowego zespołu pojawią się podopieczni Fundacji Salvator i wałbrzyscy seniorzy. Godzinę później zaplanowano oficjalne otwarcie festiwalu.

Na scenie pojawią się: Cygański Zespół Angelo Ciureja & Romano Drom z Wałbrzycha, Tobi King & Cygańskie Gwiazdy z Ciechocinka, Cygański Zespół Romano Iło z Krakowa, Cygański Zespoł Artur Szewczyk & Thagar z Niemiec, Cygański Zespół Teresa Mirga & Kałe Bała z Czarnej Góry, Cygański Zespoł Albina Koval z Ukrainy, Cygański Zespoł Perła I Bracia z Pabianic, Czerwona Kalina z Gorzowa Wielkopolskiego, RADA Bogusławska Rada Dance Art Białystok, Anna Dębicka & Romani Dance z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Kamila Rutkowska – Kudowa-Zdrój.

– Śpiew i taniec to dobry sposób, by walczyć ze stereotypami na temat swojej społeczności, dlatego już po raz czwarty razem z Izabelą Rakoczy i Fundacją Salvator organizujemy ten festiwal – przyznaje Angelo Ciureja, wałbrzyski Rom i muzyk.

Na festiwalu pojawi się także cygańska wróżka. Nie zabraknie wróżb z kart Tarota, z ręki czy z oczu.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Wałbrzycha, doktor Roman Szełemej. Festiwal został sfinansowany ze środków dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Centrum Kultury oraz Miasta Wałbrzych. Organizatorami Festiwalu są Angelo Ciureja, Izabela Rakoczy i Fundacja Pomocy Dzieciom I Młodzieży Salvator Wałbrzych. Pomysłodawcą, inicjatorem festiwalu jest Angelo Ciureja.