Bez kategorii

Cichy zabójca. Sprawdź stan pieców i wentylacji w swoim domu.

Wciąż palimy w piecach. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i sprawdzić stan i drożność wentylacji, kominków i piecyków gazowych w celu uniknięcia zatrucia tlenkiem węgla.

Tlenek węgla jest bezwonnym i bezbarwnym gazem. Policja apeluje o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. Zaleca się też instalowanie czujników czadu, które sygnalizują zagrożenie. Ważne jest również systematyczne wietrzenie mieszkania. Pamiętajmy, że tlenek węgla w organizmie człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen i blokuje jego dopływ do organizmu.

Następstwem ostrego zatrucia czadem może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego oraz niewydolność krążeniowo – oddechowa a nawet śmierć. Objawy zatrucia czadem to: ból głowy, zawroty głowy, wymioty, uczucie oszołomienia, osłabienia, bóle kończyn, konwulsje, przyspieszenie tętna i oddechu, utrata przytomności, a w wypadku dużego stężenia tlenku węgla – zgon w krótkim czasie.

Typowym objawem ostrego zatrucia czadem jest także wyraźnie czerwone zabarwienie skóry. Długotrwałe wdychanie czadu jest bardzo szkodliwe dla organizmu i może objawiać się pogorszeniem pamięci i zdolnością logicznego myślenia, utratą apetytu, pogorszeniem węchu, bezsennością, przyspieszonym tętnem, drżeniem mięśni.

Dla bezpieczeństwa zabezpieczmy mieszkania bądź domy czujnikami wykrywającymi tlenek węgla w powietrzu.