Aktualności

Dolny Śląsk na targach SINDEX w Bernie

SINDEX to wiodące szwajcarskie targi automatyki przemysłowej. W tegorocznej edycji bierze udział delegacja z Dolnego Śląska, która przyjechała tutaj poznać miejscowy rynek, a także nawiązać kontakty z zagranicznymi partnerami. Uczestnictwo w tarach SINDEX to jeden z elementów projektu Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza. Samorząd Województwa reprezentuje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Na targi SINDEX do Berna od lat zjeżdżają się czołowi przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą z zakresu automatyki, technologii płynów, elektroniki, robotyki, inżynierii elektrycznej, czy inżynierii produkcji. Wydarzenie to pełny przegląd szwajcarskiego przemysłu technologicznego. W tym roku prezentuje się ponad 150 wystawców. Tematem przewodnim SINDEX 2021 jest „Innowacja w dialogu”. To świetna okazja dla przedsiębiorców z naszego regionu do nawiązania owocnych kontaktów biznesowych na przyszłość.

Dolnośląska delegacja na targi SINDEX przyjechała w ramach projektu Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Program jest skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorców z regionu, którzy chcą rozwinąć swoją działalność – także na rynki zagraniczne. W gospodarczej misji biorą udział przedstawiciele sześciu dolnośląskich firm.

– Cieszę się, że dzięki programowi wdrożonemu przez Zarząd Województwa, dolnośląscy przedsiębiorcy mają możliwość budowania relacji z zagranicznym biznesem. Będziemy kontynuowali tego typu wyjazdy, ponieważ chcemy, aby Dolny Śląsk był regionem wiodącym w skali kraju, jeśli chodzi o innowacyjny przemysł i nowoczesne technologie – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Jednym z głównych celów dolnośląskiej delegacji jest rozpoznanie specyfiki szwajcarskiego rynku gospodarczego. Przedsiębiorcy z regionu mają szansę na pokazanie swojego profilu działalności, a także na dowiedzenie się, czego potrzebują potencjalni szwajcarscy kontrahenci.

– Dolny Śląsk jest świetnie rozwijającym się regionem, a dzieje się to w dużej mierze dzięki lokalnym przedsiębiorcom. Dostrzegamy ten potencjał i dlatego wspieramy ich umożliwiając im m.in. udział w targach SINDEX, które są miejscem spotkań pokazującym trendy, innowacje i kluczowe technologie jutra. Jestem przekonany, że wielu z dolnośląskich przedsiębiorców obecnych na wydarzeniu wyjedzie stąd z nowymi kontaktami i planami na przyszłość – mówi Michał Rado, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

Wyjazd na szwajcarskie targi to jedno z wielu wydarzeń, jakie będą organizowane w ramach projektu Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza. Możliwość udziału w następnych przedsięwzięciach otrzymają więc kolejni dolnośląscy przedsiębiorcy, którzy wybiorą się na różnego rodzaju międzynarodowe targi, konferencje, czy misje gospodarcze. Nadrzędne cele projektu to krajowa i międzynarodowa promocja przedsiębiorstw i gospodarki Dolnego Śląska, wsparcie procesów inwestycyjnych dolnośląskich MMŚP oraz wspieranie praktyk informacyjno – promocyjnych o charakterze międzynarodowym w MMŚP. Program jest jednym z działań, jakie podejmuje Samorząd Województwa Dolnośląskiego, aby ułatwić przedsiębiorcom z regionu wychodzenie z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

– Wydarzenia tego typu, jak targi SINDEX, pozwalają nam dotrzeć do lokalnych firm działających w Szwajcarii, a nieposiadających swoich przedstawicielstw w Polsce. Dzięki temu możemy poznawać bezpośrednio przedsiębiorców i w sposób naturalny budować relacje biznesowe – mówi Magdalena Łapczyńska – Pieprz z firmy Silesian Catalysts Sp. z o.o., uczestniczka misji gospodarczej w Szwajcarii.

Oprócz udziału w samych targach SINDEX, dolnośląska delegacja podczas pobytu w Bernie spotkała się także z Iwoną Kozłowską, Ambasador Nadzwyczajną i Pełnomocną w Konfederacji Szwajcarskiej oraz Księstwie Liechtensteinu. Dyplomatka aktywnie angażuje się w działania mające na celu wsparcie polskich firm działających w Szwajcarii, a także wzmacnianie wzajemnych stosunków gospodarczych. Pani Ambasador w rozmowie podkreśliła, że przed próbą wejścia na szwajcarski rynek konieczne jest odpowiednie rozeznanie w jego specyfice. Dodała także, że polscy i dolnośląscy przedsiębiorcy nie powinni mieć żadnych kompleksów w nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych, ponieważ są doskonałymi specjalistami w swoich dziedzinach, posiadają ogromną wiedzę i szerokie doświadczenie.

W spotkaniu w Ambasadzie RP udział wzięły także, mieszkające i pracujące na co dzień w Szwajcarii, mecenas Katarzyna Lasota, właścicielka kancelarii prawnej obsługującej firmy i Małgorzata Kubat, która prowadzi szkołę językową, a także organizuje kursy adaptacyjne dla obcokrajowców. Obie panie odpowiadały na pytania dolnośląskich przedsiębiorców, którzy chcieli między innymi poznać różnice w podatkach i przepisach obowiązujących w poszczególnych kantonach szwajcarskich jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej, a także zasady certyfikowania polskich produktów w Szwajcarii przed dopuszczeniem ich do obiegu.

Targi SINDEX w Bernie potrwają do 2 września. Część wydarzeń i prelekcji dostępnych jest online.