Aktualności

Dom kultury stanie się miejscem, gdzie sztukę się nie tylko upowszechnia, ale i uprawia. Rozmowa z Marcinem Władysławem Makasiem, dyrektorem MGOKu w Lubawce.

Marcin Władysław Makaś,

mgr sztuki, artysta plastyk, architekt, rysownik ilustrator, muzyk, meneger kultury i edukacji. Pedagog sztuki, arte i muzykoterapeuta, pedagog specjalny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży. Miłośnik kultur pogranicza, dobrej kawy i książek. Mąż Agnieszki i tata Zosi.

Artysta dyrektorem? Nie boisz się, że praca biurowa zdominuje Twoje dotychczasowe zawodowe życie, że nie będzie czasu na pasje?

Może się tak stać 🙂 Chociaż liczę, że stanie się dokładnie odwrotnie. Funkcjonowałem dotychczas w kulturze w kilku rolach. Twórcy, odbiorcy, animatora, organizatora i menedżera. Jako dyrektor, chciałbym nadal w nich pozostać i właśnie w tym widzę swoją siłę oraz skuteczność. Prowadzenie instytucji kultury zza biurka, daleko od ludzi mija się z moją wizja ośrodka, jako inkubatora społecznej energii mieszkańców. Specyfika tej pracy daje mi możliwość aktywnego tworzenia. Częścią mojej artystycznej wypowiedzi jest również pedagogika sztuki i praca dydaktyczna. Uważam, że każdy z pracowników powinien oprócz pracy administracyjnej, organizacyjnej i projektowej wnosić do placówki swój unikalny talent i pasje, z których korzystać będą mieszkańcy naszej gminy. Tylko w ten sposób możemy odbudować naszą wiarygodność, opartą na jakości i społecznym zaufaniu. Dom kultury stanie się miejscem, gdzie sztukę się nie tylko upowszechnia, ale i uprawia. Moje artystyczna praca zmieni na pewno swoje oblicze i stanie się jeszcze bardzie prospołeczna.

Bardziej zamierzasz skupić się na organizacji wydarzeń dla mieszkańców gminy Lubawka, gości z ościennych miejscowości, czy na warsztatowych działaniach ośrodka kultury?

Działania MGOKu kierowane są w pierwszej kolejności do naszych mieszkańców. Zapraszam ich serdecznie do współtworzenia i nadawania kierunku, w którym lubawska kultura powinna zmierzać. Nasza nowa oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych, nie tylko dzieci. Od lat widzimy coraz większe środowisko seniorów – ludzi z dużą ilością wolnego czasu i dużym apetytem na aktywne życie. Zarówno ich entuzjazm, jak i energia napawają mnie ogromna radością. W nowej ofercie MGOK znajdzie się dla nich wiele propozycji. Warsztatowe działania zostaną znacznie zintensyfikowane. Zmieni się pozytywnie ich ilość i jakość. W naszej gminie nie mamy szkoły średniej i właśnie nasza placówka powinna wypełniać lukę, która niewątpliwie istnieje. Młodzież wyjeżdżając do szkół, bliżej czy dalej, tam włącza się i współtworzy kulturowy krajobraz. Liczę, że moje działania warsztatowe w naszych placówkach realnie wpłyną na odwrót tej tendencji. Atrakcyjna oferta przeciwdziałać będzie kulturalnemu wykluczeniu mieszkańców. Tworząc nową jakość, nie możemy poruszać się tylko po swoim podwórku. MGOK musi zaistnieć na kulturalnej mapie Dolnego Śląska. Zintensyfikujemy współpracę z sąsiednimi ośrodkami kultury, poszerzając w ten sposób ofertę dla mieszkańców i gości. Gmina Lubawka wyróżnia się turystycznym charakterem, dlatego nasza oferta kierowana jest również do turystów odwiedzających nasze piękne tereny.

Zarządzasz także sportem, bibliotekami… To nowe wyzwanie.

Gmina Lubawka jest gminą bardzo aktywną sportowo i turystycznie. Od zawsze aktywności zarówno letnie, jak i zimowe stanowią nieodzowną część tożsamości mieszkańców. Sportowa infrastruktura i walory krajobrazowe i przyrodnicze są dużą atrakcją dla odwiedzających nas licznie gości. Najważniejsi w tym wszystkim są jednak ludzie. Gdyby nie lokalni działacze sportowi, pasjonaci, zawodnicy, kluby, amatorzy i profesjonaliści, sympatycy MGOKu sam nic bym nie zdziałał. Tylko razem, w zgodzie i ze wspólną wizją możemy dalej pracować na sportowy sukces Gminy Lubawka.
Zmiany w bibliotekach będących częścią MGOKu to ambitne wyzwanie. Tu czas jakby się trochę zatrzymał. Dzisiaj wypożyczanie książek to za mało. Zamierzam dać im nowe życie, zmieniając ich oblicze. Biblioteki zarówno w Lubawce, jaki i Chełmsku Śląskim są częścią domów kultury, jednak dotychczas działały trochę na uboczu, mało aktywnie. Chciałbym wytworzyć pozytywną synergię tych instytucji. Nasze działania będą od teraz ściśle powiązane. Będziemy uzupełniać się i wzajemnie wspierać. Biblioteki otworzą się na mieszkańców oferując wiele nowych działań i form. Promocja czytelnictwa zacznie być aktywna, oparta na animacji, multimediach oraz przede wszystkim działaniach całego zespołu.

Dlaczego zdecydowałeś się zostać dyrektorem? Już wcześniej ubiegałeś się o to stanowisko w Centrum Kultury w Kamiennej Górze.

Od prawie 20 lat aktywnie zawodowo pracuję w obszarze kultury, edukacji i terapii. Wróciłem tu po studiach i latach mieszkania w dużych miastach z głową pełną pomysłów. Tematem mojej pracy magisterskiej był projekt wzorcowego Centrum Kultury w Kamiennej Górze. W domu kultury pracowałem cztery lata jako główny instruktor. Potem, prowadząc działalność gospodarczą, współpracowałem z instytucjami kultury i uczelniami w całej Polsce i w Czechach. Praca ta wymaga ciągłego doskonalenia się i zdobywania coraz to nowych kompetencji. Ukończyłem m. in. studia z zakresu administracji i przedsiębiorczości w kulturze, a obecnie jestem słuchaczem studiów MBA. Zarządzanie kulturą z pasji przerodziło się w zawód. Moja identyfikacja z ziemią kamiennogórską sprawia, że jakość i losy lokalnych placówek kultury są mi bardzo bliskie. Od lat chciałem te instytucje wyrwać z letargu. Dwa lata temu przystąpiłem do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury w Kamiennej Górze, który wygrałem. Na to stanowisko, łamiąc wszelkie reguły gry i zasady uczciwości burmistrz powołał człowieka, który w ogóle w tym konkursie nie startował. Pomimo tego, nadal aktywnie pracowałem w kulturze i nadal gdziekolwiek występowałem jako twórca, z dumą identyfikowałem się z ziemią kamiennogórską. W grudniu 2022 przystąpiłem do konkursu na stanowisko dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Lubawce, który również wygrałem. Tym razem objąłem to stanowisko i pełen energii zabrałem się do pracy na rzecz mieszkańców. Z wielką nadzieją patrzę w przyszłość.

Jak oceniasz pierwsze tygodnie swojej pracy?

MGOK to bardzo specyficzna instytucja. Niedająca się przyrównać do innych, głównie dzięki swojej strukturze, obiektów w bardzo wielu miejscach i profilach działalności (kultura, sport, biblioteki). Kierowanie nią w efektywny sposób jest nie lada wyzwaniem. Pierwsze tygodnie to doprowadzanie do końca bardzo wielu zaległych spraw. Porządkowanie w każdym wymiarze, ustalanie i wprowadzanie standardów. To sprawy, których nie widać z zewnątrz. Ale to także tworzenie kompleksowej oferty, przywracanie pozytywnego wizerunku i zaufania, budowanie profesjonalnego zespołu i wyznaczanie kierunku działania. Po roku przerwy uruchomiliśmy wyciąg i stok narciarski. Znakomita współpraca z Panią Burmistrz i ratuszem oraz wspólna wizja jest dla mnie ogromnym wsparciem.

Za Tobą finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie tylko w Lubawce, ale i w całej gminie… Sporo pracy, ale i satysfakcji. Czy akcja zjednoczyła mieszkańców? Czy mieszkańcy gminy okazali się hojni?

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udał się znakomicie. Mieszkańcy pomimo trudnej sytuacji związanej z szalejąca inflacją, jak zawsze okazali wielkie serce i zaangażowanie. Ogromna społeczna energia w całej gminie bardzo wszystkich zjednoczyła. Mieszkańcy bezinteresownie i aktywnie włączyli się w organizację finału. Wszyscy zauważyli pierwsze zmiany w MGOKu i poczuli się gospodarzami w naszych progach. Chciałbym na bazie tej jedności i społecznej energii budować z nimi nowy, lepszy dom kultury. Dziękuję także wszystkim pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury za ogromne zaangażowanie i wspaniałą prace przy tym finale.

Plany na najbliższe miesiące?

Już za moment rozpoczynamy ferie zimowe. Tegoroczna oferta jest bezprecedensowa. Każdy znajdzie tutaj coś atrakcyjnego dla siebie. Zimowisko ze świetnym programem na każdy tydzień ferii, 4 wycieczki, a do tego mnóstwo zajęć popołudniowych dla dzieci i młodzieży. W ferie zapraszamy także seniorów na zajęcia zwiększające kompetencje cyfrowe, zajęcia z makramy, bingo oraz zajęcia muzyczne i plastyczne. Zaraz po feriach wprowadzamy nową ofertę zajęć stałych i tutaj również pojawi się bardzo dużo atrakcyjnych nowości w obu domach kultury i w obu bibliotekach. Po latach przerwy wracamy do „Małej Wielkanocy”. W nieco zmienionej formule impreza trwać będzie 2 dni. Szykujemy się do pierwszych imprez sportowych i do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych i napraw po zimowej przerwie na naszych obiektach sportowych. Serdecznie zapraszam do odwiedzin Gminy Lubawka.

Dziękuję za rozmowę.