Aktualności

Filmowcy wysłali do konkursu ponad sześćdziesiąt filmów, najlepsze z nich zostaną zaprezentowane na Cinema Open.

Centrum uměleckých aktivit organizuje po raz kolejny festiwal filmów niezależnych Cinema Open.  10 listopada festiwal zaprezentuje najlepsze filmy, które zostaną nagrodzone przez jury złożone zprofesjonalistów filmowych. Program uzupełnią dyskusje i warsztaty. Zaproszenie przyjęli m.in. operator Václav Tlapák i montażysta Michal Špirko. Również tym razem warsztaty praktyczne przygotowuje Wyższa Szkoła Cybernetyki Stosowanej. Tym razem warsztaty animacji poprowadzi Teatr Drak. W sobotę 11 listopada festiwal przeniesie się do Centrum uměleckých aktivit, gdzie odbędą się kolejne warsztaty.
– Zgłoszenia filmowe przyjmowane były do 10 października, a większość z nich wpłynęła tuż przed terminem.
Otrzymaliśmy dziesiątki filmów od studentów szkół filmowych, a także wiele innych od pasjonatów kina. Już teraz mogę powiedzieć, że to będzie świetne widowisko. Przyjdź więc i ciesz się wieczorem filmów krótkometrażowych z nami w Bio Central. Przez całe popołudnie będzie można spotkać się z jurorami – Michałem Špirkiem, świetnym montażystą, który w sobotę poprowadzi warsztaty z dramaturgii montażu czy Václavem Tlapákiem, autorem zdjęć do filmów „Wyspa”, „Czego pragną mężczyźni 2”, „Kurs pożądania małżeńskiego”, „Bábovka” i innych, którzy opowiedzą o swojej pracy podczas piątkowej debaty” – mówi koordynatorka festiwalu Tereza Štěpánková.
Wśród zgłoszonych filmów znajdują się filmy fabularne, dokumentalne, animowane, eksperymentalne i teledyski. Długość każdego filmu waha się od kilku minut do pół godziny. W tej chwili filmy są oceniane i wybierane przez jury ekspertów. O tym, który z nich awansuje do finału, jury zadecyduje koniec października.
Pierwszy dzień festiwalu – 10 listopada – odbędzie się w Bio Central. W programie porannym uczestniczą głównie szkoły i rodziny z dziećmi. Na przykład spróbują swoich sił w pracy filmowych hałaserów. Warsztaty noise’owe wraz ze studiem dubbingowym przygotowała Średnia Szkoła Cybernetyki Stosowanej w Hradcu Králové.
Po raz pierwszy warsztaty animacji w Cinema Open poprowadzą wykładowcy z Teatru Drak. Mają już doświadczenie z animacją z interaktywnej wystawy, którą zorganizowali w tym roku w swoim Labiryncie. Zwiedzający i studenci będą mogli również wypróbować technikę kamer (dźwig, ronin, steadicam) z Jaromírem Kaliną lub pracę montażysty z mikrofonem i kamerą reportażową. Warsztaty potrwają do godz. 16. W godzinach przedpołudniowych odbędą się również projekcje filmów uczniów szkół średnich regionu Hradec Králové oraz ogłoszone zostaną zwycięskie filmy konkursowe. Program popołudniowy rozpocznie się o godz. 14 pokazem filmów konkursowych i potrwa do późnych godzin wieczornych, kiedy to zostaną wręczone nagrody nagrodzonym twórcom. Oczywiście spodziewany jest udział filmowców, którzy tradycyjnie spotykają się na Cinema Open, dzielą się swoimi doświadczeniami, dyskutują o swoich filmach z jurorami, a niektórzy korzystają też z okazji, by wziąć udział w sobotnich warsztatach praktycznych.
Drugiego dnia festiwalu program przeniesie się do Centrum uměleckých aktivit przy ul. Tomkowej. Odbędą się warsztaty montażu filmowego oraz warsztaty z operatorem Václavem Tlapákiem. Zgłoszenia na te warsztaty przyjmowane są przez Centrum uměleckých aktivit na stronie internetowej cuahk.cz do wyczerpania miejsc.