Aktualności

Jest szansa na szybką budowę prawie 50 nowych mieszkań

Około 50 nowych mieszkań może pojawić się wkrótce w Kamiennej Górze za sprawą współpracy miasta Kamienna Góra z Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze. – To szansa na częściowe zmniejszenie problemu „głodu mieszkaniowego”, z którym boryka się wielu naszych mieszkańców. Wynika on z tego, że od lat w mieście nie powstają nowe budynki wielorodzinne – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

Ostatnio pojawiły się możliwości uzyskania rządowego dofinansowania na budownictwo w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego. Rząd przeznaczył na ten program 1,5 mld złotych. Warunki są bardzo korzystne, bo dotacja pokrywa dużą część kosztów inwestycji. Sporo samorządów zamierza skorzystać z tej możliwości. Już przygotowują wnioski i uchwały rad miejskich w tym zakresie.

– Chciałbym, aby Kamienna Góra też przystąpiła do tego programu. Musimy się spieszyć, żeby inne miasta nas nie wyprzedziły, bo pula pieniędzy jest ograniczona. Przedstawiam tę możliwość radzie miasta i mieszkańcom. Wziąłem udział w kilku komisjach z radnymi, na których omawialiśmy tę kwestię – dodaje burmistrz.

Około 50 nowych mieszkań mogłoby powstać w dwóch lokalizacjach: przy ul. Broniewskiego i Staszica w latach 2023 – 2024. Koszt udziału miasta w tych obu budowach wyniósłby ok. 1,5 mln zł (opłacane w ratach). Resztę wydatków związanych z budową pokryłaby rządowa dotacja, TBS i wpłaty od przyszłych najemców.

– To najszybszy i najtańszy sposób na pozyskanie kilkudziesięciu nowych mieszkań w naszym mieście. Decyzja należy teraz do rady miasta. Uchwała w tej sprawie będzie przedmiotem obrad na sesji 31 marca – tłumaczy burmistrz.

Niezależnie od tych zamierzeń Kamienna Góra przygotowuje się do budowy wielorodzinnego budynku komunalnego przy Alei Wojska Polskiego 25. Ma tam powstać kilkanaście mieszkań.