Aktualności

KAS, SG i Policja zatrzymały 8 członków grupy przestępczej, która wprowadzała na rynek nielegalne papierosy i tytoń.

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze na terenie powiatu zgorzeleckiego i innych miejscowości na Dolnym Śląsku, służby zatrzymały 8 osób podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa zajmowała się obrotem papierosami oraz tytoniem bez polskich znaków akcyzy.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, SG i Policji podczas działań wykryli nielegalne papierosy różnych marek oraz tytoń. Zabezpieczyli także substancje psychotropowe: prawie 1 kg metamfetaminy, tabletki ekstazy, kokainę oraz 6 kg tabletek, które zawierały pseudoefedrynę.

Służby zatrzymały mienie podejrzanych – gotówkę, pojazdy oraz inne przedmioty o wartości około 1 mln 150 tys. zł.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 3 osoby usłyszały zarzut posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych. Wszystkim zatrzymanym przedstawiono również zarzuty z kodeksu karnego skarbowego.

Wobec 5 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego od 15 tys. zł do 50 tys. zł., dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Podejrzani to mężczyźni w wieku od 24 do 43 lat. Część z nich była w przeszłości karana za podobne przestępstwa.

Grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Działalność grupy przestępczej mogła narazić Skarb Państwa na straty ponad 7 mln zł z tytułu podatku VAT i akcyzy.

W realizacji uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z dolnośląskiej i łódzkiej KAS, Placówki SG w Zgorzelcu oraz zgorzeleckiej Policji. Czynności były realizowane również na terenie Niemiec przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Dreźnie.