Które muchomory można jeść?
Muchomory to niejadalne grzyby – tego uczymy się od najmłodszych lat, na przykładzie dobrego borowika i złego muchomora. Okazuje się, że dla doświadczonych grzybiarzy, niektóre muchomory stają się grzybem jadalnym, ale ostrożnie! Powiedział o tym Wojciech Wysoczański z Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
– Muchomory to najpopularniejsze grzyby niejadalne, które poznajemy już we wczesnym dzieciństwie. Od najmłodszych lat uczymy się o grzybach leśnych na przykładzie „dobrego” borowika i „złego” muchomora. Niektóre muchomory mogą prowadzić do śmierci, a inne wywołują niezwykle silne pobudzenie układu nerwowego. Efekty te są wynikiem działania alkaloidu – związku chemicznego nazywanego muskaryną obecnego w niektórych muchomorach, a już na pewno w muchomorze czerwonym (Amantia muscaria) – opowiada badacz.
– Stwierdzenie, że istnieją muchomory jadalne wydaje się dość absurdalne. Choć prawda jest taka, że istnieje kilka gatunków muchomora, które są jednak jadalne. W Polsce można znaleźć cztery jadalne gatunki, które jednak należy zbierać wyłącznie z pełną pewnością co do ich identyfikacji. Wiele osób unika ich ze względu na duże ryzyko pomyłki z silnie trującymi krewnymi, jak muchomor sromotnikowy czy plamisty, ale w odpowiednich rękach mogą one stanowić cenny dodatek do grzybowej kuchni. Oto jadalne muchomory, które można znaleźć w polskich lasach – dodaje.
➡️ Muchomor czerwieniejący (Amanita rubescens) niezwykle częsty w Polsce. Występuje w lasach liściastych, iglastych i mieszanych. Spotkać go można również na łąkach. W postaci surowej jest trujący, ale po pozbyciu się w obróbce termicznej związków trujących staję się grzybem jadalnym.
➡️ Muchomor mglejarka (Amanita vaginata) występuje w lasach iglastych jak i liściastych. Jest pospolicie występującym grzybem jadalnym. Nie jest jednak zbyt popularny przez grzybiarzy, ponieważ łatwo się kruszy, pozbawiony jest smaku i nie ma wyrazistego zapachu.
➡️ Muchomor srebrzysty (Amanita mairei) zasiedla lasy liściaste, łąki, pastwiska i ugory. Po starannym ugotowaniu i odlaniu wody bywa jadalny.
➡️ Muchomor twardawy (Amanita excelsa) występuje pospolicie na terenie Polski w lasach iglastych, ale można go też spotkać w lasach liściastych. Jest jednak rzadko zbierany przez grzybiarzy ze względu na brak wartości smakowych i duże podobieństwo z silnie trującym muchomorem plamistym (Amanita pantherina).
– Z naukowego punktu widzenia wszystkie cztery wymienione muchomory są jadalne, ale zbierać powinni je tylko dobrze doświadczeni grzybiarze mający pewność co do ich oznaczenia. Pomyłka z trującymi kuzynami może skończyć się tragicznie. Warto zapamiętać, że muchomory wymagają dokładnej obróbki termicznej i dopiero po niej, są bezpieczne do spożycia – zaznacza Wojciech Wysoczański.
Zdjęcie użyczone: archiwum prywatne Muchomor czerwony (Amanita muscaria).