Po godzinach - warto zobaczyć

Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz już po raz szesnasty.

Przed nami XVI Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazzu. W 2023 roku planujemy aż trzy odsłony jazzowego święta. Pierwsza z nich odbędzie w dniach 21-23 czerwca w salach kinowych Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu – czytamy na profilu fb organizatora wydarzenia.
Markę Hałda Jazz budowały koncerty z udziałem czołowych artystów o międzynarodowej randze. Warto wspomnieć koncerty Tomasza Stańko, Leszka Możdżera, Grażyny Auguścik, Urszuli Dudziak czy Piotra Wojtasika. Hałda Jazz ma swoje początki w Bogatyni – stolicy zagłębia górniczo-energetycznego – skąd wzięła się nazwa festiwalu. Hałda Jazz zagrała w Bogatyni przez kilkanaście lat. Tuż przed czwartą edycją Festiwalu ze względu na wielką powódź, jaka dotknęła Bogatynię i jej mieszkańców, organizatorzy postanowili przenieść Festiwal i zagrać w czeskiej Pradze. W 2012 roku Hałda Jazz Festiwal powrócił na scenę Bogatyńskiego Ośrodka Kultury w nowatorskiej formie i z nowymi propozycjami. Zapowiadało się optymistycznie i stabilnie, jednak w 2018 roku, na bieg festiwalu miały wpływ inne od kataklizmów czynniki. Tym razem chodziło o gusta ludzkie, które napędziły niszczycielskie działania z taką samą siłą, jak wspomniany żywioł podczas powodzi. Będąc animatorami kultury wysokiej wiemy, że z gustami się nie dyskutuje. Jazz szlachetnym jest i zrobił miejsce na obecnie popularyzowaną ,,Polskę roztańczoną’’. Po drodze zagraliśmy w gościnnym Wałbrzychu a następnie trafiliśmy do stolicy Dolnego Śląska. Czujemy się zaszczyceni, że dzięki Bogatyni nasz Festiwal wciąż się rozwija i wchodzi na prestiżowe sceny dolnośląskich Instytucji Kultury. Nie chcemy się porównywać i konkurować z innymi festiwalami. Mamy świadomość, że Hałda Jazz nigdy nie dorówna festiwalom, jak ,,Jazz nad Odrą’’, czy ,,Jazztopad’’. Mamy jednak poczucie, że realizujemy ten sam cel, którym jest popularyzacja sztuki improwizowanej.
Tworząc tegoroczny program festiwalu mamy do zaproponowania cztery wydarzenia, skierowane do różnych grup wiekowych. Zachęcamy do zapoznania się z plakatem wydarzenia i serwisem www.haldajazz.com
Współorganizator: Dolnośląskie Centrum Filmowe – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Patronat medialny: JAZZ FORUM
Wspiera festiwal:
Bilety do nabycia na Kup – Bilecik.