Aktualności

Oszukani na tzw. „Blika” – policjanci apelują o ostrożność

Kamiennogórscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy kolejną metodą wyłudzają pieniądze od mieszkańców. Sprawca wykrada dane do konta na profilu społecznościowym danej osoby, a następnie za pomocą komunikatora w wiadomości prosi wytypowaną znajomą (-ego) o dokonanie przelewu na podane przez siebie konto za pomocą aplikacji „BLIK”. Policjanci ostrzegają! To metoda na tzw. „Blika”. Nie dajmy się oszukać!!!

Nie dajmy się okraść! Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach, przestrzegają przed kolejną formą oszustwa internetowego. Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywając się pod nią, a następnie proszą jej znajomych o podanie hasła „Blik”.

Jak działają tacy oszuści?

Za pomocą mediów społecznościowych, na przykład Facebooka lub komunikatora Messenger podszywają się pod znajomych i proszą o pilną pożyczkę. Twierdzą na przykład, że znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i potrzebne im są pieniądze. Naszym zadaniem jest wysłać takiej osobie wygenerowany za pomocą bankowej aplikacji mobilnej kod BLIK i przekazać go za pomocą wiadomości zwrotnej. Sumy nie są duże, dlatego wiadomość nie musi z początku wzbudzać żadnych podejrzeń.

W przypadku otrzymania takiej wiadomości, warto zadzwonić do znajomego czy jest to prawdą. Będziemy mieli wtedy pewność, że rzeczywiście potrzebuje on pomocy. Warto zachować ostrożność i nie przekazywać żadnych pieniędzy pod naciskiem, stresem lub w pośpiechu. Kod BLIK wykorzystujmy tylko i wyłącznie na własny użytek, będąc przy bankomacie, z którego sami korzystamy. Nie podawajmy numerów kont, danych do logowania, ani innych informacji dotyczących naszego konta.mość nie musi z początku wzbudzać żadnych podejrzeń.