Aktualności

Prośba o szybki przelew? Sprawdź zanim to zrobisz!

Kamiennogórscy policjanci przestrzegają przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod znajomych na portalach społecznościowych i w ten sposób wyłudzają kody „blik”. Sprawdzajmy, czy aby na pewno to nasi znajomi potrzebują pomocy. Nie dajmy się nabrać!

W tym konkretnym oszustwie, sprawcy włamują się na konta społecznościowe, które często są słabo zabezpieczone. Następnie poprzez komunikator wysyłają prośby o podanie im kodu „BLIK” wymyślając powód, dla którego sami nie mogą wykonać przelewu. Niestety część osób, nie zastanowi się, nie sprawdzi tej informacji i wysyła potrzebny przestępcy kod, którego on używa do wypłaty środków z konta bankowego. W dobrej wierze sam poszkodowany potwierdza transakcje, myśląc, że pomaga „znajomemu”.

Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa pamiętajmy:
– o stosowaniu dwuskładnikowego zabezpieczenia konta na portalu społecznościowym – logowanie oprócz podania hasła będzie wymagało np. podania kodu sms;
– o potwierdzeniu informacji przesyłanych przez „znajomego”. Zadzwoń, zapytaj – stracisz dodatkowych kilka sekund, a nie kilka tysięcy z konta;
– o sprawdzeniu transakcji, które potwierdzasz na swoim koncie bankowym – pamiętaj, że oszust nie skorzysta z kodu, dopóki go nie potwierdzisz w telefonie!

Chroń swój PIN przed oczami innych osób.