Aktualności

Przed nami Wszystkich Świętych… Zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Przed nami weekend oraz tydzień, w którym przeważać będzie zaduma i wspominki za tymi, którzy odeszli. Dla policjantów będzie to czas wytężonej służby aby zapewnić wszystkim podróżującym bezpieczny dojazd do celu. Żeby tak było zarówno policjanci, jak i obywatele muszą ze sobą współpracować. Każdy z nas musi pamiętać o odpowiedzialnym zachowaniu. Przeczytaj wskazówki i pomóż policjantom zadbać o Twoje bezpieczeństwo.

Po pierwsze sam wyjazd powinien być zaplanowany i przemyślany. Jeśli nie będzie Cię w domu przez kilka dni, pamiętaj aby właściwie zabezpieczyć swoje mieszkanie. Pozamykaj wszystkie okna i drzwi, nie zapomnij o tych miejscach, z których rzadko korzystasz. Jak na przykład okna na strychu czy drzwi garażowe. Jeśli masz założony alarm, pamiętaj żeby go uzbroić. Dobrym pomysłem jest również poinformowanie zaufanego sąsiada, żeby zwrócił uwagę czy ktoś podejrzany nie kręci się wokół domu.

Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to to, że jak co roku, na drogę wyjedzie wiele samochodów, a te dni zadumy mogą wpływać rozpraszająco na kierujących. Zwracaj uwagę na znaki i nie jedź „na pamięć”. Pogoda jest zdradliwa i pamiętaj aby dopasować prędkość do warunków panujących na drodze.

Pod żadnym pozorem nie wsiadaj za kierownicę po alkoholu lub pod wpływem innych środków.

Zwracamy uwagę, że ulica Katowicka w Kamiennej Górze jest zamknięta z powodu remontu.

W niektórych miejscach zmieniona jest również organizacja ruchu aby upłynnić ruch przy cmentarzach. Przypominamy, że w Kamiennej Górze łącznik pomiędzy ulicami Księcia Bolka I, a Wałbrzyską stał się obecnie drogą jednokierunkową, na który należy wjeżdżać od ul. Wałbrzyskiej.

W związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych dla odwiedzających miejskie nekropolie Miasto zapewnia możliwość korzystania z parkingów:
• ulica Księcia Bolka I-go
• parking przy wjeździe na Ośrodek Wypoczynku – Zalew
• ulica Wałbrzyska – przed sklepem Bodzio, przed sklepem Biedronka i Bricomarche
• ulica Wałbrzyska – parking cmentarz
• łącznik ul. Wałbrzyska – ulica Księcia Bolka I-go (w dniu 1.11.2023 rok)
• parking przy Aleja Wojska Polskiego (za sądem)
• ulica Żeromskiego

– Jeśli będziesz już na cmentarzu, zwróć uwagę na swoje rzeczy. Nie spuszczaj z oczu swoich wartościowych rzeczy, takich jak telefon czy portfel. Duże skupiska ludzi sprzyjają niestety pojawieniu się kieszonkowców. Jeżeli robisz zakupy nie pokazuj całej zawartości portfela, nie bierz też dużej ilości gotówki, o ile nie jest to konieczne. Trzymaj te wartościowe rzeczy w wewnętrznych częściach odzieży – pamiętaj, że możesz być obserwowany. Nie wszyscy w tych dniach skupiają się na pamięci o osobach bliskich – przypomina st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka, z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze.

Zadbaj o osoby starsze i dzieci, które mogą stracić orientacje w terenie lub zgubić się w tłumie – wyposaż ich w numery telefonów, tak aby w razie potrzeby można było z nich skorzystać. Dobrym pomysłem są również opaski na nadgarstek z numerem telefonu do rodzica lub opiekuna. Przypomnijmy dzieciom też o tym, że o pomoc mogą się zwrócić do policjanta czy harcerza.