Od Świnoujścia na północy do Lubawki (na zjęciu) na południu – cała S3 na czarno. Od wczoraj możemy tą trasą przejechać od wybrzeża Bałtyku aż do granicy z Czechami – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Proces budowy drogi ekspresowej S3 ruszył w 2007 roku wraz z pierwszymi pracami na odcinku Szczecin – Gorzów Wielkopolski. Dawna DK3, która poza nielicznymi obwodnicami i fragmentami dwujezdniowymi była zwykłą jednojezdniową drogą krajową przebiegającą przez dziesiątki miejscowości, zaczęła przeistaczać się w nowoczesną, dwujezdniową drogę ekspresową.
W ubiegłym roku mieliśmy finał budowy południowego odcinka S3, przechodzącego przez obszary górskie do granicy z Czechami. Z uwagi na ukształtowanie terenu powstały dwa tunele drogowe, w tym jednen o długości 2,3 km – najdłuższy, pozamiejski tunel w Polsce.
Łącznie cała droga ekspresowa S3 liczy 471 km (w tym 17 km wspólnego przebiegu z autostradą A6). Koszt realizacji w latach 2007-2025 to ponad 15 mld zł, a dofinansowanie z #funduszeUE w ramach różnych programów – ok. 7,7 mld zł.
