Aktualności

Seniorka z Jeleniej Góry uwierzyła oszustowi. Straciła ponad 17 tysięcy złotych.

Oszuści kolejny raz dali znać o sobie. Mężczyzna podający się w rozmowie telefonicznej za funkcjonariusza Policji wyłudził ponad 17 tysięcy złotych od 93-letniej jeleniogórzanki. Policja apeluje o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, również tych za pośrednictwem telefonu i nie przekazywanie osobom nieznanym pieniędzy, nawet jeśli podają się za znajomych naszych najbliższych, policjantów czy funkcjonariuszy CBA, CBŚP.

Policja jeleniogórska otrzymała zgłoszenie w sprawie oszusta podającego się za funkcjonariusza, który w celu wzbudzenia zaufania polecił pokrzywdzonej, aby potwierdziła jego dane dzwoniąc w trakcie trwającej rozmowy na numer 997. Mężczyzna następnie poinformował seniorkę o tym, że pod jej drzwiami stoją złodzieje, aby nie otwierała drzwi, po czym zaczął wypytywać o pieniądze. Kiedy pokrzywdzona przekazała mu ile gotówki posiada, polecił aby zapakowała ją do worka, a następnie wyrzuciła przez okno. W ten sposób jeleniogórzanka straciła ponad 17 tysięcy złotych.

Pamiętajmy! Policjanci nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie, tylko przyjadą do mieszkania, czy domu. Muszą też przedstawić się i okazać legitymację służbową. Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Nie „zabezpiecza” również pieniędzy przechowywanych w domach czy na koncie bankowym.

Pamiętajmy! Oszuści  wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Wykorzystują różne metody, aby osiągnąć cel. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają wiadomości SMS z linkami do podejrzanych stron. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi. Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji.

W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer i podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, wtedy trzeba PRZERWAĆ POŁĄCZENIE! Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.