Aktualności

Śniadanie prasowe z poseł Krawczyk

Kolejne poniedziałkowe spotkanie z dziennikarzami. Rozmawialiśmy z poseł Iwoną Krawczyk między innymi o deformie edukacji.

– Po 20 latach zlikwidowano ponad 5100 gimnazjów! Reformując oświatę, usunęli zdrowe elementy tego systemu, bez znieczulenia wyrwali zdrowy ząb, z korzeniami wyrwali zdrowe drzewo. A powody? Możemy je znaleźć m. in. w wypowiedzi wiceministra edukacji (Maciej Kopeć), który powiedział, że „…tryb i tempo wprowadzanej reformy są wynikiem decyzji politycznej oraz uzależnione od kalendarza wyborczego… – mówi Iwona Krawczyk.

Wiele zastrzeżeń poseł Krawczyk ma do polityki klimatycznej rządu PiS. Rząd PiS otrzymał od Komisji Europejskiej ultimatum, ponieważ nie wdraża i nie realizuje polityki związanej z ochroną środowiska. Zgodnie z pierwszą propozycją przyszłego budżetu UE, Polska miałaby otrzymać o 100 mld zł mniej, a znaczna część tych środków powinna być przeznaczona na walkę o ochronę środowiska. Zagrożone jest ok. 30 mld euro dotacji z UE.Za rządów PiS, rośnie udział brudnej energii w miksie energetycznym, a spada udział energetyki odnawialnej.

Kodeks karny to bubel 30-lecia, uważa Iwona Krawczyk. Potwierdzają to 42 poprawki Senatu. Minister Zbigniew Ziobro zapewniał, że jest to ustawa przełomowa, nad którą pracowano kilka lat. Z.Ziobro przygotowując nowe przepisy sięgnął po najgorsze PRL-owskie wzorce.

Szalejąca w Polsce drożyzna najbardziej odbija się na emerytach i rencistach. Wedle danych GUS od maja 2018 r. do maja 2019 r. cena warzyw wzrosła o 22,6 proc., cukru – o 19,6 proc., wieprzowiny – o 12,1 proc., pieczywa – o 9,8 proc., mąki – o 9 proc.. Kolejne opłaty nakładane przez rząd PiS tj. podatek bankowy, wzrost cen energii elektrycznej, opłata paliwowa, podatek solidarnościowy doprowadziły do drastycznych wzrostów cen towarów i usług.