Start, 23 sierpnia! Sokołowsko gotowe na 13. EDYCJĘ FESTIWALU FILMOWEGO HOMMAGE À KIEŚLOWSKI! Wydarzenie polecamy uwadze.
Festiwal dedykowany jest symbolicznie postaci cenionego w świecie polskiego reżysera, Krzysztofa Kieślowskiego. W programie 13. edycji znajdzie się wiele sekcji i pokazów związanych przede wszystkim z najnowszym kinem polskim i europejskim, a także z filmową klasyką. Hommage à Kieślowski to zaproszenie nie tylko na seanse, ale również na dyskusje z twórcami i specjalistami filmowymi; to także zaproszenie do emocjonalnej i intelektualnej, transnarodowej filmowej podróży.
Co roku program festiwalu skupiony jest wokół ważnej myśli, silnie powiązanej z tym co dzieje się na świecie, odnoszącej się do wartości, które festiwal stara się szczególnie pielęgnować i które wpisują się w „filozofię uważności społecznej” jego patrona.
W tym roku organizatorzy wydarzenia stawiają na hasło Musimy sobie pomagać. To myśl o uniwersalnej mocy, która skupia się nie tylko na pilną potrzebę szerzenia pomocy, ale też na związane z nią faktyczne działanie, przejście do praktyki. „Musimy sobie pomagać” (Musíme si pomáhat) to również tytuł bardzo cenionego i lubianego w Polsce czeskiego filmu Jana Hrebejka z 2000 roku, do którego chcielibyśmy po ponad 20-letniej przerwie powrócić.
Program festiwalu będzie obfitować w pokazy filmów Kieślowskiego. Dodatkowo zaprezentowane zostaną wybrane dzieła czeskiego kina, co pozwoli uczestnikom na głębsze zrozumienie wpływów i kontekstu, w jakim powstawała twórczość Kieślowskiego.
– W tym roku będziemy świętować 50-lecie realizacji filmu dokumentalnego „Prześwietlenie”. W tym krótkim filmie dokumentalnym z 1974 roku polski reżyser i patron festiwalu próbuje wniknąć w świat ludzi dotkniętych chorobą płuc. To temat niezwykle bliski jego sercu ze względu na wieloletnią chorobę jego ojca, Romana. Część zdjęć nakręcono m.in. w Sokołowsku. W 2024 mija również 40-lat od rozpoczęcia produkcji jednego z najgłośniejszych fabuł duetu Krzysztof Kieślowski & Krzysztof Piesiewicz (filmu, który właściwie rozpoczął ich długoletnią, niezwykle owocną współpracę) – „Bez końca”. Te dwa filmy zostaną pokazane i omówione w towarzystwie gości specjalnych podczas tegorocznej edycji festiwalu. – mówi Diana Dąbrowska, dyrektorka artystyczna festiwalu.
Warto podkreślić, że w programie znajdą się również filmy dokumentalne i fabularne bardzo różnych twórców i twórczyń, które wpisują się w idee tegorocznego festiwalu. Do programu wyselekcjonowaliśmy takie tytuły jak „Zielona granica” Agnieszki Holland, „Mur” Kasi Smutniak czy „Film dla kosmitów” Piotra Stasika.
Nowością w tegorocznej edycji jest konkurs dla studentów szkół filmowych, który ma na celu odkrycie nowych talentów i zachęcenie młodych twórców do eksploracji tematów bliskich filozofii Kieślowskiego. To niepowtarzalna okazja dla młodych filmowców, by zaprezentować swoje prace szerszej publiczności i zyskać cenne wskazówki od uznanych postaci ze świata kina.
Szczegółowe informacje o programie festiwalu, konkursie dla studentów na oficjalnej stronie festiwalu www.hommageakieslowski.pl oraz w festiwalowych mediach społecznościowych.