Kamienna Góra, Dolny Śląsk 9 kwietnia 2026
Powrót
Aktualności

Substancja do utwardzania żywic w butelce wody minerealnej

uwaga-na-wode-mineralna

Substancja chemiczna, której skład odpowiada składowi preparatu Butanox M50 lub Butanox M60 była w butelce z etykietą „Żywioł Żywiec Zdrój”, z której we wrześniu napił się mieszkaniec Bolesławca. Mężczyzna trafił do szpitala z poparzeniami gardła i przełyku. Śledztwo w sprawie narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty  życia  lub  doznania  ciężkiego  uszczerbku  na  zdrowiu prowadzi prokuratura w Bolesławcu.

W butelce, z której napił się mężczyzna wykryto ftalan dimetylu, nadtlenek metyloetyloketonu oraz niewielką ilość metyloetyloketonu. Substancje nie były zmieszane z wodą i przypominają skład preparatu Butanox. To ogólnodostępny produkt, przeznaczony do utwardzania żywic poliestrowych. Stosowany jest między innymi przy produkcji laminatów z żywic sztucznych.

Butanox nie jest wykorzystywany do produkcji butelek plastikowych. Obecnie trwają w sprawie dalsze czynności dowodowe zmierzające do  ustalenia  na  jakim  etapie  doszło  do  wypełnienia  wskazaną  substancją butelki.

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2016