Aktualności

TAURON włącza się w budowę społeczności energetycznej w Kamiennej Górze.

Działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, obniżenie kosztów produkcji i zużycia energii oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii – to cele, które razem z TAURON stawiają sobie przedstawiciele Powiatu Kamiennogórskiego i Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Trwają prace nad wypracowaniem koncepcji działania społeczności energetycznej.

Z inicjatywy Powiatu Kamiennogórskiego oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości (SSEMP), z udziałem Zarządu TAURON Ciepło, w lipcu br. odbyło się pierwsze spotkanie w celu wypracowania koncepcji rozwoju społeczności energetycznej.

– Bardzo cieszy nas inicjatywa utworzenia społeczności energetycznej w Kamiennej Górze. Rozwój energetyki rozproszonej, efektywna energetyka w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła i energii, w przystępnych cenach, to również nasze cele na najbliższe lata. Liczymy na zaangażowanie lokalnych społeczności w działania zmierzające do obniżenia kosztów wytwarzania i dostawy energii oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – mówi Ireneusz Perkowski, wiceprezes zarządu TAURON Ciepło.

Starostwo Kamiennej Góry planuje przedstawić koncepcję działania społeczności energetycznej – w aspekcie technicznym, ekonomicznym oraz formalno-prawnym, do końca listopada br. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne spotkania podmiotów zainteresowanych utworzeniem lokalnej społeczności energetycznej w Kamiennej Górze.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo Energetyczne przez społeczność energetyczną rozumiemy podmiot posiadający zdolność prawną, który działa na zasadzie dobrowolnego i otwartego uczestnictwa. Społeczności energetyczne to różne formy organizacji, które wspierają rozwój energetyki rozproszonej i angażują mieszkańców danych terenów.

Projekt realizowany w ramach Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ma pomóc w rozwoju OZE w Polsce i promować lokalne inicjatywy, takie jak klastry energii, spółdzielnie energetyczne czy prosumenci, którzy mają potencjał do odegrania znaczącej roli w polskiej transformacji energetycznej.

Wsparcie przedinwestycyjne obejmie działania na rzecz opracowania optymalnego modelu prawnoorganizacyjnego i biznesowego potrzebnego do uruchomienia lub rozwoju społeczności energetycznej. Po zaakceptowaniu przez Ministerstwo koncepcji funkcjonowania społeczności energetycznej możliwe będzie uzyskanie wsparcia inwestycyjnego na realizację konkretnych projektów.

W spotkaniu, oprócz Zarządu TAURON Ciepło, wzięli udział Prezes SSEMP, Burmistrz i wiceburmistrz Miasta Kamienna Góra, Starosta Powiatu Kamiennogórskiego, Kierownictwo lokalnej Spółdzielni Mieszkaniowej Szarotka w Kamiennej Górze oraz przedstawiciele pracodawców regionalnych.

TAURON Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą elektrociepłownie zlokalizowane w Katowicach, Tychach, Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej oraz Cieszynie jak również Obszar Ciepłowni Lokalnych w skład których wchodzą główne ciepłownie w Olkuszu, Zawierciu i Kamiennej Górze. Łączna moc cieplna zainstalowana w elektrociepłowniach wchodzących w skład TAURON Ciepło – pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych – wynosi 1243 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie TAURON Ciepło wynosi 1100 km. Poprzez ponad 5000 węzłów cieplnych, spółka dostarcza ciepło do 280 tys. gospodarstw domowych, czyli ponad 840 tys. mieszkańców. TAURON Ciepło obsługuje łącznie około 4000 klientów, ogrzewa ponad 10 000 budynków w aglomeracji.