Po godzinach - warto zobaczyć

Tour de Pologne: Wrocław – Karpacz. Krajobraz 1. etapu.

Już 12 sierpnia rozpocznie się 81. edycja Tour de Pologne UCI World Tour. Elita światowego kolarstwa ruszy spod Hali Stulecia we Wrocławiu i zakończy 1. etap w Karpaczu. Kolarze będą mieli do pokonania nie tylko wymagającą trasę, ale także możliwość podziwiania pięknych zabytków i krajobrazów.

Inauguracyjny etap 81. Tour de Pologne to głównie płaska trasa, która ma niecałe 160 kilometrów. Po starcie z Placu pod Iglicą przed Halą Stulecia we Wrocławiu kolarze przejadą m.in. przez Sobótkę (Lotna Premia LOTTO), Przełęcz Tąpadła (Premia Górska PZU III kategorii), Świdnicę (Premia Specjalna Soudal), Czarny Bór (Premia Lotna LOTTO), Przełęcz Kowarską (Premia Górska PZU II kategorii) i Karpacz, gdzie umiejscowiono Premię Specjalną Lake Hill oraz linię mety.

Miejsce startu tegorocznego Tour de Pologne jest nieprzypadkowe – Wrocław to dom klubu kolarskiego Dolmel, którego barwy reprezentowało wielu wybitnych kolarzy.

– Bardzo się cieszę, że Wrocław znalazł się na trasie wyścigu, bo jest to miasto z wielkimi kolarskimi tradycjami. Pochodzi stąd wielu wspaniałych zawodników, był tu klub Dolmel, w barwach którego jeździli m.in. Ryszard Szurkowski, Henryk Charucki, Jan Faltyn czy Jan Brzeźny – tłumaczy dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang.

Kolarze już dzień wcześniej zbiorą się przed Halą Stulecia, gdzie odbędzie się prezentacja ekip. Obiekt widowiskowo-sportowy powstał w latach 1911-1913, a w 2006 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W roku 1962 Hala Stulecia została wpisana do rejestru zabytków, a w 1977 roku dołączono do wpisu także zespół architektoniczny obejmujący Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę czy Iglicę. Od 2009 roku nieopodal Pergoli znajduje się również fontanna multimedialna, która zachwyca wszystkich turystów.

Po opuszczeniu Wrocławia kolarze będą zmierzać w kierunku Sobótki, która słynie z kopalni odkrywkowych granitu i skalenia. Na rynku można znaleźć unikatową plastyczną mapę Masywu Ślęży – największego wzniesienia Przedgórza Sudeckiego (718 m n.p.m.).

Po drodze z Sobótki do Przełęczy Tąpadła wznosi się Ślęża z Wieżycą, zwana czasem Górą Kościuszki, która obecnie służy jako wieża widokowa. Węzeł szlaków turystycznych, jaki stanowi przełęcz, jest bardzo popularny wśród przyjezdnych czy mieszkańców Wrocławia. To właśnie tutaj rozpoczynają wycieczki na szczyty Ślęży i Raduni. Znajdują się tu także szlaki rowerowe.

Następnie kolarze przejadą przez Świdnicę – miasto jedynego w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa. W Świdnicy znajduje się również kościół Pokoju, który powstał w 1657 roku, a w 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejnymi lokacjami na trasie będą Czarny Bór i Przełęcz Kowarska. We wsi Czarny Bór znajdziemy m.in. ruiny zamku gotyckiego z okolic 1355 roku czy Pałac Barokowy z XVIII wieku. Z tego miejsca pochodzą również medalistka igrzysk olimpijskich w Pekinie w zapasach Agnieszka Wieszczek czy twórca egzaminu maturalnego Karl von Zedlitz. Z kolei w Przełęczy Kowarskiej kibiców i turystów może zainteresować jeden z najdłuższych w Polsce tuneli (1025 m) na linii Jelenia Góra – Kamienna Góra.

Finisz 1. etapu odbędzie się w Karpaczu, który słynie z kultowego podjazdu na Orlinek. Potocznie nazywany jest Ścianą Płaczu, gdyż na odcinku około 4 kilometrów kolarze muszą pokonać trasę, która ma ponad 400 m różnicy w poziomie wysokości, ze szczytem powyżej 800 m n.p.m. Od 1999 do 2007 roku to właśnie tu znajdowała się linia mety Tour de Pologne.

Karpacz słynie też z wielu zabytków. Znajdziemy tu m.in. drewnianą kaplicę pw. św. Wawrzyńca na Śnieżce z XVII wieku czy Świątynię „Wang”, uważaną za najstarszą świątynię z drewna w Polsce.

Zdjęcie użyczone: Tour de Pologne.