Tysiące historii o drugim życiu. Fundacja DKMS świętuje 15-lecie!
Gdy Fundacja DKMS zaczynała swoją działalność w 2009 roku, idea dawstwa szpiku w Polsce była mało znana. Dziś, po 15 latach, w krajowym rejestrze potencjalnych dawców szpiku jest już ponad 2,2 miliona osób. 1,9 miliona dawców zarejestrowało się właśnie w Fundacji DKMS, a już przeszło 13 tys. z nich oddało szpik lub krwiotwórcze komórki macierzyste, by ratować życie „bliźniaka genetycznego”. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie przyjaciół Fundacji DKMS – mediów, osób popularnych i środowiska medycznego, a także dawców i pacjentów. 15-lecie to idealny czas na to, aby podsumować osiągnięcia i przypomnieć momenty, które zapisały się wśród tysięcy historii o drugim życiu.
Dawcy szpiku z bazy Fundacji DKMS – wczoraj i dziś
Największy apel o rejestrację w bazie dawców szpiku – Doda
Najtrudniejszy moment – pandemia
Akcje rejestracji
Polacy naszpikowani wiedzą – ogólnopolska edukacja
a także angażowanie różnych społeczności w aktywności na rzecz dawstwa szpiku składają się na 15-letnią działalność Fundacji DKMS w obszarze edukacji. Jednym z projektów edukacyjnych, rozpoczętych przez fundację w 2013 roku, jest HELPER’S GENERATION, realizowany na uczelniach w całej Polsce. Każdego roku – wiosną i zimną – studenci edukują swoich kolegów i koleżanki oraz organizują akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku, angażując w te działania władze uczelni, lokalne media i całą społeczność akademicką. Do dziś, podczas 15 edycji akcji, studenci zarejestrowali 163 tys. potencjalnych dawców szpiku, z których już 1480 miało okazję pomóc swojemu „bliźniakowi genetycznemu”.
Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów
Wyzwania na przyszłość
– Z okazji 15-lecia działalności Fundacji DKMS chcemy z całego serca podziękować wszystkim przyjaciołom fundacji, którzy przez ten czas wspierali nas i sprawili, że idea dawstwa szpiku jest dziś obecna w społeczeństwie. Dziękujemy dawcom, pacjentom, darczyńcom wolontariuszom, będącym ambasadorami tej pięknej idei, która ratuje życia. Dziękujemy również za ogromne zaangażowanie mediom oraz osobom znanym, które pomagały nam nagłaśniać temat dawstwa szpiku w przestrzeni publicznej. Ponad 1,9 mln potencjalnych dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS to w dużej mierze Państwa zasługa – powiedziała Ewa Magnucka – Bowkiewicz, prezes Fundacji DKMS.
– Przed nami wciąż wiele wyzwań, z którymi w najbliższym czasie – i w kolejnych latach – będziemy musieli się zmierzyć. Pomimo tego, że w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS jest już ponad 1,9 miliona osób, to nadal niespokrewnieni dawcy szpiku są bardzo potrzebni pacjentom i polskiej transplantologii. Jak pokazują statystyki, tylko 25 proc. osób chorujących na nowotwory krwi znajduje zgodnego dawcę w rodzinie – pozostali chorzy muszą liczyć na pomoc osoby, której nie znają. Potrzeby pacjentów są wciąż ogromne. Co 40 minut w Polsce ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi a każdego roku blisko 800 osób zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku. Zachorowalność na nowotwory krwi wzrasta, dlatego baza potencjalnych dawców powinna nieustannie się powiększać, a tymczasem każdego roku blisko 15 000 dawców z bazy Fundacji DKMS jest niedostępnych. Często są to problemy zdrowotne, sytuacja życiowa, wyprowadzka czy tak błaha – a jednocześnie niezwykle istotna kwestia – jak zmiana danych kontaktowych. To potencjalnie o 15 000 mniej szans na drugie życie, dlatego rejestracja nowych potencjalnych dawców szpiku i będzie dla nas priorytetem – dodała Agnieszka Wodzińska, wiceprezes Fundacji DKMS.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
***
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. Przekazywane na rzecz Fundacji DKMS 1,5 % wspiera walkę z nowotworami krwi. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 900 000 dawców, spośród których 13 000 (styczeń 2024) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.