Po godzinach - warto zobaczyć

Zbliża się Festiwal Bluesowy Las, Woda & Blues. To już piętnasta edycja wydarzenia organizowanego w Radzyniu. 30 kwietnia – 2 maja.

Pomysł, aby rozpocząć duże bluesowe granie na Pojezierzu Sławskim kiełkował w głowie Jacka Łapińskiego od momentu, gdy wraz ze swoją żoną Dorotą zostali właścicielami ośrodka Wratislavia. Początkowo na terenie ośrodka grały zespoły amatorskie, często niewiele mające wspólnego z bluesem.

Nadszedł rok 2005 w ośrodku „Wratislavia” wystąpiła formacja Black & Blues. Wczasowicze w trakcie swojego pobytu w ośrodku otrzymywali w sobotnie wieczory potężne dawki bluesa. Latem 2006 roku zaczął się tworzyć pomysł jamowania, który przerodził się w starania o stworzenie festiwalu. Od września 2006 zaczęły się przygotowania. Prowadzone były rozmowy z zespołami będącymi czołówką na polskiej scenie bluesowej. Każdy z muzyków ochoczo godził się na występ na festiwalu, który był na razie w głowach. Czas uciekał, a do festiwalu było coraz bliżej. Stworzenie informacji o tym wydarzeniu na stronie www.blues.com.pl rozgrzało bluesową Polskę. W ogromnym tempie przybywało odwiedzin, co dobrze zaczęło rokować tej imprezie. Festiwalem zainteresowały się media TVP, rozgłośnie radiowe oraz gazety. Teraz już na dobre ruszyła machina festiwalowa. Na terenie ośrodka trwały gorączkowe przygotowania. W ekspresowym tempie wykańczano pensjonat, by artyści i goście festiwalu mieli godne warunki zakwaterowania. Wybudowana została dodatkowa stołówka. Ośrodek zmieniał się dosłownie z godziny na godzinę. Festiwalem zainteresowali się właściciele VW GARBUS i postanowili przy nim zorganizować zlot ogólnopolski pod nazwą LAS WODA BLUES i GARBUS. Festiwal dzięki ogromnej determinacji i zaangażowaniu organizatorów odniósł sukces.

W roku 2008 oprócz festiwalowego grania z inicjatywy Jacka Łapińskiego została na sławskim rynku uroczyście otwarta pierwsza w Polsce Aleja Gwiazd Polskiego Bluesa, gdzie corocznie podczas trwania festiwalu swoje dłonie odciskają największe gwiazdy rodzimego bluesa. Takie były początki. Obecnie Festiwal Bluesowy Las, Woda & Blues na stałe wpisał się w kalendarium bluesowe i corocznie wraz z przybyłą publicznością otwiera plenerowe granie w Polsce.

Jak dostać się w miejsce festiwalu? Będąc już w Sławie schodzimy nad Jezioro Sławskie i idziemy zgodnie z zaznaczonym szlakiem, prawie do końca lasu – bardzo przyjemny spacerek, 1,5km. Potem razem ze szlakiem odchodzimy od jeziora i mamy około kilometra do pokonania szosą (ale jest sporo chodnika) przez Radzyń. Zaraz za Radzyniem skręcamy w asfaltową drogę wzdłuż jeziora i już prosto do Wratislavii, tak z 1,5km.

Jeśli ktoś będzie jechał autobusem od zachodu, od strony Nowej Soli to może wysiąść na zaznaczonym przystanku w Radzyniu i będzie miał już tylko te 2km do bluesa.

( Opis dojścia i mapka autorstwa B&B )

Osoby zmotoryzowane, posiadające urządzenie nazywane nawigacją mogą wpisać następujące dane:

E 16.025209

N 51.878887