Nowy materiał do produkcji opakowań plastikowych. Powstanie z kukurydzy lub buraków cukrowych.
Prof. Beata Dudziec z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM i Wydział Chemii UAM należy do zespołu badawczego, który opracowuje nowy materiał do produkcji opakowań plastikowych. Informuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Prace będą dotyczyć badań nad innowacyjnym podejściem do kompatybilizacji niemieszalnych ze sobą biopoliestrów (PEF i PLA) bazujących na zastosowaniu wysokoefektywnych organiczno-nieorganicznych krzemowych nanomodyfikatorów (silseskwioksanów – SQs) z zastosowaniem dedykowanej ścieżki przetwórczej – tłumaczy badaczka.
Oba biopolimery pochodzą w 100% ze źródeł biologicznych (m.in. z kukurydzy czy buraków cukrowych) i niewątpliwie mogą być alternatywą dla opartego na ropie naftowej np. poli(tereftalanu etylenu) (PET).
Planowane prace pozwolą na zdefiniowanie najkorzystniejszych dróg modyfikacji i przetwórstwa tych materiałów – mówi. – W efekcie opracowane zostaną nowe i przyjazne dla środowiska tworzywa o wysokim potencjale zastosowania w branży opakowaniowej i spożywczej.
Projekt siliCOMP to przedsięwzięcie naukowe realizowane we współpracy zespołu prof. Sandry Paszkiewicz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny – ZUT oraz dr hab. inż. Mateusza Barczewskiego Politechnika Poznańska.
Fot. Archiwum prywatne Pani Profesor / Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu