W grudniu, dla niektórych podwójny przelew z ZUS.
Dobre wiadomości dla seniorów. Dwa przelewy w grudniu dostaną seniorzy, którym ZUS wypłaca emerytury w pierwszym dniu każdego miesiąca. Tym, którzy swoje pieniądze dostają 25 dnia miesiąca wypłata zostanie zrobiona jeszcze przed światami Bożego Narodzenia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych standardowo wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach tj. 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Zgodnie z przepisami, emerytury są dostępne na kontach jeden dzień przed terminem płatności, a jeżeli termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy to dwa dni. W grudniu ostatni termin płatności wypada w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia.
– Dlatego w tym roku wszyscy emeryci i renciści z terminu „25”, którym przelewamy pieniądze na bankowe konto zobaczą na nich wypłatę najpóźniej 22 grudnia – mówi Iwona Kowalska – Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
– Także pierwszy stycznia jest dniem świątecznym, dlatego te osoby, które, które dostają wypłaty pierwszego dnia miesiąca – dostaną dwa przelewy, czyli 1 grudnia za grudzień i 29 grudnia za styczeń – zapewnia Iwona Kowalska – Matis.
Rzeczniczka zastrzega, że ten termin można zagwarantować tym seniorom, którzy dostają swoje emerytury na bankowe konta. Doręczenie pieniędzy przez listonosza, jeśli senior zamiast banku, wybrał tradycyjny pocztowy przekaz – może potrwać dłużej – wyjaśnia.
Co roku ze względu na święta Zakład wcześniej przekazuje emerytury i renty, które przynosi doręczyciel tak by listonosze mieli czas na ich doręczenie do 24 grudnia.
– Mam nadzieję, że poczta stanie na wysokości zadania i nasi klienci dostaną pieniądze możliwie szybko. Podkreślam jednak, że w najlepszej sytuacji są oczywiście ci, którym pieniądze wpływają na bankowe konta – dodaje Kowalska-Matis.
Rzeczniczka namawia do tego żeby założyć konto w banku, bo jeśli ktoś dostaje pieniądze przekazem musi czekać, aż zapuka do niego listonosz. Gdy ma konto zawsze może skorzystać z bankomatu o dowolnej porze, bo nawet w najmniejszych gminach są często nawet dwa bankomaty różnych banków.
Co ważne wypłaty z terminu „1” ZUS rozpocznie wysyłać analogicznie wcześniej, po to żeby na kontach klientów ZUS – wypłaty zaplanowane na pierwszy dzień nowego roku – znalazły się jeszcze przed Sylwestrem.
Nieco statystyk
Trzy powiaty na Dolnym Śląsku są na liście 10 najbardziej ubankowionych w Polsce. W powiecie głogowskim już 89,8 proc. wszystkich emerytur to te przelewane na bankowe konta, w polkowickim 89,1 proc. i lubińskim 87,9 proc.
Średnio już 83 proc. seniorów w naszym regionie wybrało konto zamiast comiesięcznej wizyty listonosza.
– Emerytura przelewana na bankowe konto oznacza bezpieczeństwo dla pieniędzy seniorów i ogromne oszczędności dla budżetu – mówi Iwona Kowalska-Matis rzecznik regionalny ZUS na Dolnym Śląsku. – Za przekaz pocztowy Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi zapłacić a przelanie emerytury, czy renty na rachunek w banku nie kosztuje nic – dodaje Kowalska-Matis.
Od kilkunastu lat liczba wypłat, które ZUS przekazuje na bakowe konta stopniowo rośnie. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 roku – połowa. Dziś świadczenia długoterminowe w formie bezgotówkowej otrzymuje 80,3 proc. klientów ZUS.
Listę współpracujących a ZUS banków, które oferują bezpłatne konta można znaleźć na stronie internetowej Zakładu https://www.zus.pl/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/jestes-w-banku-wpadnij-do-zus-/banki-z-ktorymi-wspolpracujemy
Aby emerytura wpływała na konto wystarczy wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) i złożyć go w ZUS. Można to zrobić osobiście w czasie wizyty w najbliższej placówce Zakładu lub przez pełnomocnika. Wniosek można przekazać także za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego lub w formie dokumentu elektronicznego przez PUE ZUS.
Co ciekawe, z rachunku bankowego częściej korzystają kobiety. Wśród pań w przedziale wiekowym 50-54 lat 100 proc. przelewów z ZUS idzie na bankowe konta, powyżej 80-tki bankowe konta ma 57 proc. seniorów.